9ος αλλά στις καρδιές… 6ος! 0-0 με ΠΑΟΚ

Πλατανιάς | 17 Απριλίου 2016, 21:36

Η προσπάθεια είναι αυτή που μετράει για τον Πλατανιά ο οποίος στην τελευταία του όπως αποδείχτηκε παράσταση μπροστά στο χανιώτικο κοινό έκανε το καλύτερο που μπορούσε, μένοντας στο ισόπαλο 0-0 με τον ΠΑΟΚ.

Οι “ερυθρόλευκοι” τελικά δεν καταφέρνουν να κάνουν πράξη την κατάκτηση της 6ης θέσης και της προοπτικής να παίξουν στα πλέι οφ, αφού στην κυριολεξία.. κέρδισαν όλοι! Κέρδισε ο ΠΑΣ στην Ξάνθη (0-1), κέρδισε ο Ατρόμητος στη Νέα Σμύρνη (0-1) και κέρδισε και ο Αστέρας Τρίπολης παρότι βρέθηκε να χάνει από τη Βέροια (2-1)! Ετσι, η θέση που τερματίζουν, είναι η 9η αλλά στις λεπτομέρειες ουσιαστικά χάνεται η 6η…

Σε κάθε περίπτωση ο Πλατανιάς έκανε μια συγκλονιστική προσπάθεια που ουσιαστικά κορυφώθηκε στο παιχνίδι στους Ζωσιμάδες με τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά και την τελευταία αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Ενας ΠΑΟΚ που χωρίς να είναι κακός, δυσκολεύτηκε απέναντι στον Πλατανιά.

Η μερίδα του λέοντος σε ό,τι αφορά τις τελικές προσπάθειες, είναι ξεκάθαρα υπέρ του Πλατανιά που έκανε ένα αρκετά καλό παιχνίδι επιθετικά, αλλά οι φάσεις που δημιούργησε δεν μπόρεσαν να καταλήξουν στα δίχτα. Οι πιο κλασικές ήταν αυτή του 35’ με τον Μιλούνοβιτς να σούταρε λίγο έξω από τα δοκάρια της εστίας του ΠΑΟΚ, του 54’ όταν ο Μιλούνοβιτς μόνος απέναντι στον Γλύκο ανάγκασε τον Ελληνα διεθνή τερματοφύλακα να διώξει σε κόρνερ ενώ η πιο μεγάλη φάση έγινε στο 62’ με τον Γουνδουλάκη να μην κατάφερε να “κρεμάσει” τον Γλύκο.

Στο τέλος του ματς, οι παίκτες του Πλατανιά χειροκροτήθηκαν θερμά από τον κόσμο, που έδωσε ένα μαζικό παρών στα Περβόλια, ως ανταμοιβή για την μεγάλη τους προσπάθεια φέτος αλλά και το ωραίο ποδόσφαιρο το οποίο απέδωσαν.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

27’ Πάσα του Ντίνα στον Ανγκούλο το σουτ του οποίου καταλήγει αρκετά έξω από την εστία.

29’ Κόρνερ του Κάτσε ο Τζιόλης παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει αρκετά έξω από την εστία.

34’ Δυνατό σουτ του Κουλιμπαλί άουτ.

35’ Ο Μιλούνοβιτς με σουτ πίσω από τη σέντρα προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Γλύκο, η μπάλα κατέληξε άουτ.

36’ Ο Μακ πασάρει στον Τζαβέλλα, που μέσα από την περιοχή επιχειρεί σέντρα-σουτ για να μπλοκάρει σταθερά ο Κοκκαλάς.

41’ Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε και εντυπωσιακή απόκρουση του Κοκκαλά στη δεξιά του γωνία.

43’ Ο Γκνιάτιτς πασάρει στον Μιλούνοβιτς που ελίσσεται μέσα στην περιοχή και σουτάρει για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γλύκος.

44’ Σέντρα του Ροντρίγκες κεφαλιά του Κάτσε άουτ.

54’ O Μιλούνοβιτς μέσα στην περιοχή ξεμαρκάριστος κάνει το σουτ και ο Γλύκος αποκρούει σε κόρνερ.

55’ Από το κόρνερ του Ντίνα ο Γουνδουλάκης κάνει το σουτ και ο Σελίν από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει, στέλνοντας με προβολή την μπάλα άουτ.

59’ Μπαλιά του Μακ στην πλάτη της άμυνας για τον Ροντρίγκες που σουτάρει άουτ.

62’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Πλατανιά από μπαλιά του Μιλούνοβιτς ο Γουνδουλάκης βγαίνει μόνος απέναντι από τον Γλύκο και προσπαθήσει να τον “κρεμάσει” με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να αποκρούει.

65’ Ατομική προσπάθεια του Πέλκα και σουτ η μπάλα καταλήγει άουτ.

90’ Σουτ του Κουλιμπαλί μπλόκαρε ο Γλύκος.

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)
Βοηθοί: Αλεξέας (Μεσσηνίας)-Τσολάκης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες κάρτες: Μπανανά (40’) – Τζαβέλλας (88’)

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σελίν, Βάντερσον, Γκνιάτιτς (84’ Πάγκαλος), Στανισάβλιεβιτς, Γουνδουλάκης, Ντίνας, Μιλούνοβιτς (68’ Ράμος), Ανγκούλο (76’ Τσουράκης).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Χατζηισαΐας, Μαλεζάς, Τζαβέλλας, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Κάτσε (63’ Πέλκας), Ροντρίγκες, Κοροβέσης (90+1’ Χαρίσης), Μακ.