7η διαδοχική νίκη το… τρένο του Ιωνικού

Super League 2 10 Απριλίου 2021, 16:44

Τρένο συνεχίζει λίγο πριν το φινάλε της περιόδου ο Ιωνικός, που έφτασε σε άνετη επικράτηση απέναντι στη Δόξα Δράμας (4-2), στο γήπεδο της Νίκαιας.

Πρόκειται για την 7η διαδοχική νίκη των πρωτοπόρων που “αγκαλιάζουν” ολοένα και περισσότερο την πρώτη θέση της βαθμολογίας, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος. Στα εναπομείναντα παιχνίδια ο Ιωνικός καλείται ν’ αντιμετωπίσει Λεβαδειακό και Χανιά, σε δύο σπουδαία ντέρμπι, έχοντας όμως το σημαντικό “μαξιλαράκι ασφαλείας” των πέντε βαθμών.

Ο Ιωνικός επιβεβαίωσε ξεκάθαρα τον τίτλο του φαβορί απέναντι στη Δόξα και δεν είχε πρόβλημα να καθαρίσει το ματς, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Πολύ νωρίς στα πρώτα λεπτά ευτύχησε μάλιστα να προηγηθεί στο σκορ. Από γύρισμα του Αντερσον στο 4′ και λάθος εκτίμηση του Στεφανάκου, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Κάστρο που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη για το 1-0.

Με το προβάδισμα ο Ιωνικός απέκτησε τον πλήρη έλεγχο, δεν άφησε τη Δόξα να τον απειλήσει και έφτασε από την πλευρά του σε δεύτερο γκολ στο 23′.

Από “κλέψιμο” του Μουμίν στον Πινδώνη, ο Ρόλε έγινε αποδέκτης της μπάλας και τελείωσε τη φάση άψογα απέναντι από τον Στεφανάκο για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός μπήκε εξίσου δυνατά με στόχο να “καθαρίσει” την “υπόθεση” νίκη και το κατάφερε οριστικά μέσα σε ένα πεντάλεπτο, από το 66′ μέχρι το 70′.

Ο Νιασέ που είχε περάσει αλλαγή νωρίτερα, βρήκε αρχικά δίχτυα με προβολή από τη σέντρα του Κάστρο ενώ η σκυτάλη πέρασε λίγα λεπτά μετά και πάλι στον τελευταίο, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά (4-0), μετά το γύρισμα του Μάναλη.

Η Δόξα κατάφερε να σκοράρει δύο φορές και να κατεβάσει τη διαφορά του σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρχικά, στο 82′ με την κεφαλιά του Κόντου, μείωσε σε 4-1, ενώ 90′ κέρδισε πέναλτι σε γύρισσμα του Μαυριά και χέρι του Παπαγεωργίου. Ο Κόντος ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 4-2, με το δεύτερο δικό του γκολ.

Κίτρινες Κάρτες: Κουτσιανικούλης (63′), Αγιώτης (78′)

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)
Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας) – Τσολακίδης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Λάμπρου (Ευβοίας)
Παρατηρητής: Λιόλιος (Λάρισας)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσιριγώτης, Κύργιας, Κοτσώνης (75′ Μουστάκης), Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Μουμίν (62′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (75′ Ματσούκας), Ρόλε (62′ Νιασέ), Πλατέλλας (83′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Κουκόλης (46′ Μαρινάκης), Αντερσον (71′ Κόντος), Αγιώτης Χάμοντ (46′ Παπαργυρίου, 59′ λ.τρ. Μενσά), Μπελεβώνης, Τάσιος (11′ λ.τρ. Πινδώνης), Παρασκευάς, Μπολάκης, Μαυριάς, Κουτσιανικούλης