4/4 στις Μουρνιές

Μινώταυρος Απόλλων | 1 Νοεμβρίου 2020, 19:32

Μετά τη Σπάθα, το 4/4 στην Α' ΕΠΣΧ πέτυχε και ο Απόλλων που πέρασε με "καρέ" (0-4) από τις Μουρνιές σε βάρος του Μινώταυρου, στο πιο δυνατό ουσιαστικά παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής, που διεξήχθη την Κυριακή το απόγευμα.

Η ομάδα του Γιώργου Τσομπάνογλου δίνει έτσι συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα και παραμένει  πλέον η μόνη ομάδα που δεν έχει δεχτεί ακόμα γκολ. Παράλληλα, ήταν εκείνη που παραβίασε για πρώτη φορά την εστία του Καλοριζικάκη, στο φετινό πρωτάθλημα.

Απ’ την άλλη, οι “πράσινοι”, είχαν να διαχειριστούν και την κούραση από το ταξίδι και τα 120′ στον Αγιο Νικολάο την περασμένη Τετάρτη για το Κύπελλο Ελλάδας και δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι…

Ο Απόλλων αποδείχτηκε αποφασιστικός αλλά και ουσιαστικός απέναντι στον Μινώταυρο και καθάρισε το ματς με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Ο Ακης Ψαράκης στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Στο 39′ πιο συγκεκριμένα άνοιξε το σκορ με σουτ, ενώ στο 44′ διπλασίασε τα τέρματα από ασίστ του Παπακαστρήσιου (0-2).

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο και στο δεύτερο ημίχρονο και “καθάρισαν” οριστικά το ματς στο 58′. Ο Μπάτζιο κέρδισε πέναλτι στην περιοχή του Μινώταυρου, ο Γαλανάκης ευστόχησε απέναντι από τον Καλοριζικάκη και ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ (0-3).

Στο 75′ ήρθε και τέταρτο γκολ για τους “μπλε”, με τον Βακαλουνάκη να βάζει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ με κεφαλιά, έπειτα απ΄ τη σέντρα του Γαλανίδη, από την αριστερή πλευρά.

Διαιτητής: Κουκουράκης. Βοηθοί: Αναστασάκης, Ψιλιτέλης

Μινώταυρος (Γιώργος Πανίδης): Καλοριζικάκης, Δαμανάκης, Κτιστάκης (71′ Μιχάκης), Θάνος, Σούλκε, Ζαγκουντίνος, Κογιαννάκης (53′ Στόϊτσος), Βόρφι, Α. Παπαδάκης (66′ Αναστασόπουλος), Γιαννουδάκης (66′ Μαναρώλης), Κουκάκης (71′ Γκιούλα)

Aπόλλων (Γιώργος Τσομπάνογλου): Κουκλάκης, Γαλανίδης, Παπακαστρήσιος, Γαλανάκης (67′ Φανδριδάκης), Ταταράκης (85′ Μποντούρι), Μαρκουλάκης, Εμ. Παπαδάκης (81′ Καλαϊτζάκης), Μπάτζιο, Νταγκουνάκης, Ακ. Ψαράκης (67′ Βακαλουνάκης), Μαν. Ψαράκης (81′ Τσόλης)