4-0 επί της Καβάλας και πρόκριση στους “16”

ΟΦΗ Κύπελλο Ελλάδος | 4 Δεκεμβρίου 2019, 18:03

Εντυπωσιακός ο ΟΦΗ ανέτρεψε το εις βάρος του 2-0 από το πρώτο παιχνίδι στην Καβάλα και προκρίθηκε με άνεση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Νέιρα (2), Τσιλιανίδης και Φιγκεϊρέντο οι σκόρερ.

Ο χορός των τερμάτων άρχισε στο 39ο λεπτό με ατομική ενέργεια του Τσιλιανίδη. Η συνέχεια δόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Νέιρα έφερε τις δύο ομάδες στα “ίσια” στο 51′ και τέσσερα λεπτά αργότερα έφερε τον ΟΦΗ σε θέση οδηγού. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φιγκεϊρέντο στο φινάλε.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης:

11′ Σέντρα σουτ του Τσιλιανίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

18′ Ο Φερέιρα σέντραρε, αλλά το σουτ του Φιγκεϊρέντο κατέληξε στην αγκαλιά του Δημιζά.

20′ Ο Σεμέντο πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε ελάχιστα άουτ.

26′ Ο Σεμέντο σούταρε από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Παπαστεριανός πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας κι απομάκρυνε.

30′ Ο Τσιλιανίδης ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γαβρηιλίδη, όμως ο Κουμπαράκης έδειξε να συνεχισθεί το παιχνίδι.

39′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Τσιλιανίδης με ωραία προσπάθεια και δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ για την Κρητική ομάδα.

42′ Λάθος εκτίμηση του Κουτρουμπή, ο Μαρκόπουλος βγήκε τετ α τετ, όμως την τελευταία στιγμή ο Μπράουν δεν του επέτρεψε να πλασάρει.

51′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Νέιρα σούταρε, η μπάλα κόντραρε άλλαξε ελαφρώς πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Δημιζά.

55′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Στάικος “έστρωσε” στον Νέιρα, ο οποίος με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στον ΟΦΗ.

74′ Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, κεφαλιά του Κουτρουμπή, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

80′ Σουτ του Ντίνα, η μπάλα και πάλι ελάχιστα άουτ.

85′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαντί, έδιωξε ο Γουάλι.

89′ Σουτ του Νέιρα, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

90′ Ο Χαντί έβγαλε μόνο του τον Αρναούτογλου, ο μοποίος δεν μπόρεσε να απειλήσει, γιατί ο Γουάλι έπεσε στα πόδια του.

90′ ΓΚΟΛ 4-0. Στην αντεπίθεση ο Τσιλιανίδης πάσαρε στον Φιγκεϊρέντο, ο οποίος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης), Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορινθίας) – Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), 4ος: Κατοίκος (Αθηνών)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Γιαννούλης (72′ Νάστος), Κουτρουμπής (81′ Σακόρ), Κοροβέσης, Μπράουν, Στάικος, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σεμέντο, Σόουζα (56′ Ντίνας), Φιγκεϊρέντο.

Καβάλα (Παύλος Δερμιτζάκης): Δημιζάς, Καζαντζίδης, Παπαστεριανός, Γαβριηλίδης, Μαρκόπουλος, Κέρθι, Βόσαχλικ (60′ Παπαδόπουλος), Ορφανίδης (71′ Καθάριος), Μαϊδανός (56′ Αρναούτογλου), Κουτσούμπας, Χαντί.