3καλα…

Football League | 27 Απριλίου 2016, 21:20

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, τα Τρίκαλα διέλυσαν την Λάρισα με 3-0 και έκαναν, παράλληλα, σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης. Παράλληλα υποχρέωσαν την ΑΕΛ στην βαρύτερη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες, αλλά και τρία δοκάρια, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 41'!

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το ξεκίνημα τις… άγριες διαθέσεις τους, δημιουργώντας τέσσερις ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, ανάμεσα σε αυτές το δοκάρι του Στεφάνοβιτς στο 14, για να έρθει το 1-0, έξι λεπτά αργότερα, όταν και ο Ριζογιάννης, με δυνατό σουτ, νίκησε τον Ξενοδόχοφ. Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τους φιλοξενούμενους στο 41΄, όταν και έμειναν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Ρέντζα.

Τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στην επανάληψη, «άγγιξαν» το 2-0 στο 63’, όταν και πάλι ο Στεφάνοβιτς σημάδεψε το δοκάρι του Ξενοδόχοφ, για να έρθει, τελικά, το 2-0, πέντε λεπτά αργότερα, με τον Κουσκουνά. Τον θρίαμβο των γηπεδούχων ολοκλήρωσε και πάλι ο Κουσκουνάς, στο 77’, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό Τρίκαλα – ΑΕΛ 3-0. Τα Τρίκαλα δε κατέβασαν ταχύτητα, έψαξαν κι άλλο γκολ – ακούγοντας την… απαίτηση των οπαδών – και έφτασαν πολύ κοντά, αφού είχαν καλές στιγμές, αλλά και ακόμα ένα δοκάρι, το τρίτο τους, με τον Δουκάκη αυτή τη φορά.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, Φωτιάδη, βρήκε παίκτες και οπαδούς των Τρικάλων να πανηγυρίζουν μία πολύ μεγάλη και εμφατική νίκη, με την οποία έδωσαν παράταση στις – όποιες – ελπίδες τους για άνοδο. Αντίθετα, η Λάρισα έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει μαθηματικά την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια, ενώ έδωσε την ευκαιρία και στην Κέρκυρα να την πιάσει στην κορυφή, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στην «κούρσα» του πρωταθλητή.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σταύρος Ψιμουλάκης): Χιώτης, Σαρακατσάνος, Νιάρος (82′ Χαροντάκης), Παπαπαναγιώτου, Ζώνας, Ριζογιάννης, Μουμίν, Σερτζίνιο, Ναβάρο, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς (82′ Βρούτσινα).

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης (66′ Κοντοχρήστος), Κομεσίδης, Βέρτζος, Μπανούσης, Ναγιάρ (53′ Μαρουκάκης), Κουτσιανικούλης, Λαμπρόπουλος, Ροβίθης (46′ Ζέρης), Μπόγιοβιτς.