3-2 στο 90′ ο Παναθηναϊκός την ΑΕΚ, τρομερό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ

Super League 1 2 Απριλίου 2017, 21:53

Άκρως εντυπωσιακό ντέρμπι διεξήχθη στο Ολυμπιακό στάδιο. Ένταση, πάθος, 5 γκολ, ανατροπές, πάνω - κάτω η μπάλα, αγωνία μέχρι το φινάλε.

Τελικά ο Παναθηναϊκός πέτυχε σπουδαίο διπλό επικρατώντας στο 90ο λεπτό. Καλύτεροι οι “πράσινοι” στο 1ο ημίχρονο προηγήθηκαν με 2-0. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με την ΑΕΚ να πετυχαίνει δύο τέρματα και να ισοφαρίζει, αλλά ο Μπεργκ είχε τον τελευταίο λόγο.

24′ 0-1: Ο Βιγιαφάνες πάσαρε στον Μπεργκ, αυτός γύρισε και ο Βράνιες στην προσπάθειά του να διώξει σημάδεψε το δοκάρι με την μπάλα να “γυρίζει” στον Κλωναρίδη που την έστειλε με πλασέ στην κενή εστία.

27′ 0-2: Ο Βιγιαφάνες τροφοδότησε τον Εμποκού, αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπεργκ, ο οποίος δεν αστόχησε.

61′ Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Κουλιμπαλί έκοψε την μπάλα και αυτή στην συνέχεια βρήκε στο χέρι του Βιγιαφάνες. Στο 62ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος με εύστοχη εκτέλεση μείωσε σε 1-2.

77′ 2-2: Ο Μάνταλος έσπασε στον Χριστοδουλόπουλο, αυτός με σέντρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Πέκχαρτ που με ωραία προβολή νίκησε τον Βλαχοδήμο ισοφαρίζοντας.

90′ 2-3: Ον Λέτο “άνοιξε” στον Λουντ, αυτός μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα και ο Μπεργκ πλάσαρε στην κενή εστία δίνοντας το τρίποντο στον παναθηναϊκό.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Καρατζίκας (Αθηνών)-Μερκενίδης (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Γκράνας (Θράκης)
Παρατηρητής διαιτησίας: Κάκος (Κέρκυρας)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες (63′ Μπακασέτας), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46′ Πέκχαρτ), Πατίτο (46′ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Μολέντο, Κουτρουμπής, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (85′ Μπουμάλ), Εμποκού (68′ Λουντ), Κλωναρίδης, Μπεργκ.