3-0 η ΑΕΚ τον ΠΑΟΚ με σούπερ Αραούχο

Super League 1 12 Μαρτίου 2017, 23:06

Υγιεινός περίπατος της ΑΕΚ στο ντέρμπι των "δικεφάλων". Ο σούπερ Αραούχο και ο... ξεχασμένος Αραβίδης υπέγραψαν το 3-0 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Η “Ένωση” ευτύχησε να προηγηθεί με γκολ από τα αποδυτήρια. Πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό, ο Αραούχο εκμεταλλεύτηκε στην περιοχή του ΠΑΟΚ, προσποιήθηκε, και σούταρε από πλάγια θέση στην δεξιά γωνία του Γλύκου για το 1-0.

Το 2-0 άργησε. Στο 85ο λεπτό. Ο Αραούχο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε μερικά μέτρα και πιάνοντας ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ πέτυχε ένα από τα ωραιότερα τέρματα της χρονιάς.

Το τελικό 3-0 σημείωσε ο Αραβίδης στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Γλύκου και έβαλε “το κερασάκι στην τούρτα” στην νίκη της ΑΕΚ.

Αξίζει πάντως να αναφερθεί ότι ο “δικέφαλος του βορρά” αγωνιζόταν από το 53ο λεπτό με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μαλεζά με 2η κίτρινη κάρτα (σταμάτησε την μπάλα με το χέρι) κι ότι ο Ίβιτς αναγκάστηκε σε αλλαγή μόλις στο 15ο λεπτό λόγω τραυματισμού του Κάμπος.

Διαιτητής: Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Καλφόγλου (Θεσπρωτίας) – Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς (63′ Μπακασέτας), Γιόχανσον, Βάργκας (78′ Χριστοδουλόπουλος), Μάνταλος, Αραούχο (88′ Αραβίδης).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Κρέσπο, Τσίμιροτ, Σάκχοφ, Κάμπος (15′ λ.τ. Μπίσεσβαρ), Ουάρντα (55′ Λέοβατς), Ενρίκε (86′ Μυστακίδης), Πρίγιοβιτς.