2×2 ο Παναθηναϊκός, έσβησε το -6

Super League 1 1 Σεπτεμβρίου 2018, 21:05

Τη 2η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στο ξεκίνημα της Σούπερ Λιγκ πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" παρότι είδαν τη Λαμία να ισοφαρίζει στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν τελικά δύο γκολ στην επανάληψη και έκαμψαν την αντίστασή της με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη πραγματοποιεί έτσι το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη σεζόν, σβήνοντας παράλληλα και το -6 που είχε στη βαθμολογία από το ξεκίνημα της χρονιάς.

Καθοριστικός και σε αυτό το παιχνίδι ο Γιάννης Μπουζούκης, όντας ο παίκτης που άνοιξε ξανά τον δρόμο της νίκης, μετά το νικηφόρο γκολ που πέτυχε στην πρεμιέρα με την Ξάνθη.

Ο 20χρονος μέσος άνοιξε το σκορ στο 15′ με αριστερό σουτ, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν όμως την απόδοσή τους στη συνέχεια και να φτάνουν τελικά στο 1-1 με την κεφαλιά του Αντέτζο στο 36′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πιο ουσιαστικός και μετουσίωσε τις ευκαιρίες του σε δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 70′ σημειώθηκε αρχικά το 2-1 με τους Καμπετσή και Εμμανουηλίδη να συνεργάζονται άψογα και τον τελευταίο να κάνει το 2-1 με πλασέ, δικαιώνοντας έτσι τον Γιώργο Δώνη γαι την επιλογή του να τον “ρίξει” στο παιχνίδι, όπως και τον Καμπετσή.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο φινάλε, αυτή τη φορά ο Χατζηγιοβάννης κέρδισε το πέναλτι και ο Κουρμπέλης που ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε σωστά απέναντι από τον Μελίσσα (3-1) στο 88′.

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Απτόσογλου (Αθηνών) – Φίλος (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Πούγγουρας (46′ Καμπετσής), Κουλιμπαλί (46′ Γιόχανσον), Ινσούα, Στάικος, Κουρμπέλης, Μουνιέ (57′ Eμμανουηλίδης), Χατζηγιοβάννης, Μπουζούκης

Λαμία (Mπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Βασιλαντωνόπουλος (73′ Τσούκαλος), Βάντερσον, Μπλάζιτς, Δημούτσος (73′ Οσμάν), Καραγκούνης (55′ Μπουλούλης), Επστάιν, Μπαράλες