2η η Πρωιμάκη στη Λεμεσό

Τένις | 13 Ιουνίου 2021, 17:19

Ολοκληρώθηκε το Σάββατο το διεθνές πρωτάθλημα της Tennis Europe U14 στον Όμιλο Αντισφαίρισης Αμμοχώστου, στη Λεμεσό, με τη διεξαγωγή των Μονών σε αγόρια και κορίτσια.

Η αθλήτρια του Ομίλου Αντισφαίρισης Σούδας, Μυρτώ Πρωιμάκη, κατέλαβε τη 2η θέση καθώς ηττήθηκε στον τελικό των κοριτσιών από την (κορυφαία του ταμπλό) Άννα Δεμιρτζή με 6-3, 6-4.

Για την τενίστρια του Αντώνη Παπαγιαννάκη ήταν η καλύτερη εβδομάδα της μέχρι τώρα σε τουρνουά της Tennis Europe και η πρώτη της πρόκριση σε τελικό. Η Πρωιμάκη έφτασε με πέντε νίκες στον τελικό.

Απέκλεισε στον 1ο γύρο την Κύπρια Ηλιάνα Terry με 6-2, 6-3, στον 2ο γύρο επικράτησε της Ισραηλινής Eden Paker με 6-2, 5-7, 6-1, στα προημιτελικά νίκησε την Ολλανδέζα Silver Bjlsma με 6-4, 7-6 (3) και στον ημιτελικό απέκλεισε την Κύπρια Νίνα Ανδρονίκου με 6-2, 6-1.

Αναλυτικά η παρουσία της αθλήτριας του Ομίλου Αντισφαίρισης Σούδας στη διοργάνωση: