Ματσάρα στη Νίκαια, αλλά “Χ”ωρίς νικητή (1-1)

Super League 2 21 Φεβρουαρίου 2021, 17:00

Ενα εντυπωσιακό σε ρυθμό και θέαμα παιχνίδι διεξήχθη στη Νεάπολη. Ο Ιωνικός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη σε βάρος του Λεβαδειακού παρότι αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο μισάωρο.

Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με αποτέλεσμα ο Ιωνικός να είναι πλέον δεύτερος στη βαθμολογία μ’ ένα βαθμό πίσω από τον Εργοτέλη, ενώ στο -2 από την κορυφή ακολουθεί πλέον ο Λεβαδειακός, που είναι στους 17.

Το παιχνίδι επιβεβαίωσε το γεγονός ότι Ιωνικός και Λεβαδειακός θεωρούνται από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Ενα παιχνίδι που είχε πολλές συγκινήσεις, καθώς εκτός από τα γκολ είχε αποβολές και δοκάρια.

Συγκεκριμένα, ο Ιωνικός κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ στο 27ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο, Κάστρο, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Στογιάνοβιτς.

Ο Λεβαδειακός απάντησε στο γκολ του Ιωνικού με δοκάρι στο 31’ από το σουτ του Μεχία, με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο της εστίας του Αναγνωστοπούλου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός έχασε μέσα σε λίγα λεπτά τον Μύγα ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 63’ για φάουλ στον Ματσούκα.

Παρά ταύτα, η ομάδα της Βοιωτίας κατάφερε να φτάσει στο 1-1 με τον τέρμα που πέτυχε στο 70’ από την κεφαλιά του Νκα μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μαρίνου…

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας) – Μανασής (Τρικάλων)
4ος διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)

Κίτρινες κάρτες: Ομάρ (54’), Μύγας (54’, 63’), Συμελίδης (56’), Μιγκέλ (61’)
Κόκκινη κάρτα: Μύγας (63’)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου, Κύργιας (86′ Μπρίτο), Φαζός, Ομάρ (66′ Μουστάκης), Γκοτσούλιας, Νιάσε (40’ λ.τρ. Κόρμπος), Πλατέλλας, Ματσούκας (66’ Μάναλης), Ρόλε, Κάστρο

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Λιάγκας (22′ λ.τρ. Πολέτο), Καραχάλιος, Δημόπουλος (46’ λ.τρ. Μαρίνος), Μύγας, Βήχος, Νίκας, Μεχία, Νίλι (90+3′ Παναγιώτου), Συμελίδης (66’ Τζημόπουλος), Μιγκέλ (66’ Μυτίδης)