2 στα 2 για την Εθνική Κωφών στη Σαμψούντα

Μπάσκετ 20 Ιουλίου 2017, 13:58

Μετά την Κινεζική Ταϊπέι η Εθνική ομάδα Κωφών μπάσκετ επιβλήθηκε και της Πολωνίας με 78-57, κάνοντας το 2 στα 2 στους 23ους Θερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Κωφών, που διεξάγονται στη Σαμψούντα.

Με τον Χανιώτη αθλητή του ΑΟΚ Χανιά Γιάννη Ερηνάκη (φωτ.) στις τάξεις της η Ελλάδα έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 23-8 και το ημίχρονο με 40-13. Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε με την Πολωνία απλά να μειώνει λίγο τη διαφορά στην τελευταία περίοδο.

Ο Ερηνάκης σε 6’20’’ συμμετοχής είχε 5 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/1 βολή και 0/1 τρίποντα, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 8-23, 13-40, 32-61, 57-78

Πολωνία: Κατσμαρέκι 16 (3τρ., 6ρ.), Τσούπριν 18 (2), Γκάβρις, Βάνια 4 (9ρ.), Ινγκλότ 5, Σίλβα Πέρες 5 (8ρ.), Βούνταρτσικ 6 (12ρ.), Κβάσεκ 3

Ελλάδα: Κοσκινάς 3 (1), Ερηνάκης 5, Στρέκλας 4, Τασιούλης 3 (7ασ.), Τετόρος, Γρίλης 2 (4κλ.), Απτόσογλου 10 (2), Ντικούδης 4 (8ρ.), Τσαγκαρούλης 10 (9ρ.), Παγκράτης 12 (6ρ.), Πεταλάς 21 (1τρ., 8ρ., 5ασ.), Ντερτιλής 4