2/2 ο Ιωνικός με Γρηγορίου, 1-0 τον Άρη

Super League 1 4 Φεβρουαρίου 2023, 21:09

Ανανεωμένος ο Ιωνικός με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη επικρατώντας του Άρη με 1-0 και πήρε βαθιά ανάσα εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρηση στη Νίκαια σημειώθηκε στο 61ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαξιμιλιάνο Λοβέρα. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε πριν από δύο λεπτά ο Σεμπά σε μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Κουέστα.

Ήταν η τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ιωνικό και δεύτερη συνεχόμενη (με τον Μιχάλη Γρηγορίου να έχει το απόλυτο) και παράλληλα η δεύτερη σερί ήττα του Άρη (την 20ή αγωνιστική είχε ηττηθεί στη Νέα Φιλαδέλφεια από την ΑΕΚ).

Με αυτή τη νίκη ο Ιωνικός “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας τη Λαμία η οποία όμως έχει παιχνίδι λιγότερο (θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό).

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Boηθοί: Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Τζιουβάρας (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νίας)
VAR: Ζαμπάλας (Ηπείρου)
AVAR: Κόλλιας (Ηπείρου)

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Βαλεριάνoς, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγας, Σάκιτς (86’ Μπουενά), Λοβέρα (70’ Αντούνες), Κάνιας, Σεμπά (90+3 Μασάς), Φαντιγκά (86’ Καμπράλ), Μάντζης (70’ Μάνος).

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (78’ Ρουπ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ (11’ Ματέο Γκαρσία), Νταμπό (78’ Καμάτσο), Νταρίντα, Ιτούρμπε (78’ Εμπακατά), Μαζικού (66’ Καμαρά), Γκρέι.