1ος σκόρερ ο Μερμίγκης αλλά δεν αρκούσε στην Εθνική Εφήβων

Μπάσκετ 4 Αυγούστου 2021, 20:43

Την ήττα από τη Λιθουανία (85-69) γνώρισε η Εθνική Εφήβων στο Τελ Αβίβ για τη 2η αγωνιστική του European Challenger. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γιάννης Μερμίγκης με 19 πόντους.

Διαφορά που άγγιξε τους εννέα πόντους, με ένα σερί 10-0, δημιούργησε η Ελληνική ομάδα στην πρώτη περίοδο (19-10, 7″30″). Οι διεθνείς μας διατήρησαν το προβάδισμα (24-18 στο 10’40”, 32-27 στο 15’15”) με τη Λιθουανία να ισοφαρίσει (33-33, 16’20”) και να πάρει το προβάδισμα (33-34, 18′).

Η Ελλάδα ήταν αυτή που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (38-37). Μερμίγκης και Μπαζίνας με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα ήταν ήδη διψήφιοι στο εικοσάλεπτο, ενώ στο αντίστοιχο διάστημα ο Ζούγρης είχε “κατεβάσει” εννέα ριμπάουντ.

Η Εθνική μας έχτιζε μικρές διαφορές με τους Λιθουανούς να τις εξαλείφουν, φτάνοντας να πάρουν το προβάδισμα και να προηγηθούν με 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-65, 30′). Η διαφορά έφτασε στο +13 (61-74, 35’30”) με τη Λιθουανία να σφραγίζει τη νίκη με το τελικό 69-85.

Ο Γιάννης Μερμίγκης ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 19 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά (6/8 βολές, 4/5 δίποντα και 2/3 τρίποντα). Είχε επίσης από δύο ριμπάουντ, ασίστ και κλεψίματα. Όλα αυτά στα 23 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα που αγωνίσθηκε.

Το απόγευμα της Πέμπτης (05/08, 17:00) το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (που έχει μέχρι τώρα μία νίκη και μία ήττα) αντιμετωπίζει την Πορτογαλία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Τσιουλίν (Ρουμανία), Πρακς (Ουγγαρία), Μουμίνι (Κόσοβο)
Δεκάλεπτα: 20-16, 38-37, 55-65, 69-85

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Δήμου 3, Ευσταθίου 2, Φύτρος, Γιαννόπουλος 5, Οικονομόπουλος 1, Μπαζίνας 13, Ευσταθιάδης 8, Μερμίγκης 19, Οικονομίδης 3, Ρουμόγλου 3, Τσολάκης 12, Ζούγρης (14ρ.)