1ος ο Ιωνικός, 2η η Ξάνθη!

Super League 2 19 Μαΐου 2021, 17:31

Ιωνικός και Ξάνθη είναι οι ομάδες που χαμογέλασαν στην αυλαία των πλέι οφ της Super League 2. Η ομάδα της Νίκαιας εξασφαλίζει απευθείας το εισιτήριο της ανόδου στην μεγάλη κατηγορία, ενώ η Ξάνθη θα συμμετάσχει στο διπλό παιχνίδι μπαράζ κόντρα στον Παναιτωλικό.

/Bella Pizza

Οπως αναμενόταν, η 5η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ επιφύλασσε καρδιοχτύπια, με τα παιχνίδια να κρίνονται στην κυριολεξία στο νήμα!

Ο Εργοτέλης μέχρι το 74ο λεπτό εξασφάλιζε θέση στην δυάδα, μιας και προηγούταν με 1-0, ωστόσο γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1.

Στο ίδιο λεπτό, (74’) η Ξάνθη λυτρώθηκε στο ματς με τον Λεβαδειακό παίρνοντας τη νίκη με 1-0 και εξασφάλισε έτσι τη δεύτερη θέση.

Ο Ιωνικός μετά από 15 ολόκληρα χρόνια επιστρέφει έτσι στην Super League, ενώ η Ξάνθη έχει την ευκαιρία να σφραγίσει άμεσα την επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία στο διπλό παιχνίδι μπαράζ κόντρα στον Παναιτωλικό.

Πικρή γεύση μένει από την άλλη για Λεβαδειακό και Εργοτέλη που έχασαν την ύστατη πραγματικά στιγμή την ευκαιρία να καταλάβουν μία από τις δύο πρώτες θέσεις…