1η ήττα του Παναθηναϊκού, 1-0 από την ΑΕΚ | vids

Super League 1 8 Ιανουαρίου 2023, 22:02

Στη Νέα Φιλαδέλφεια σταμάτησε το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού, με την ΑΕΚ να επικρατεί με 1-0 και να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε ένταση, πάθος και δύναμη (όλα τα χαρακτηριστικά ενός κλασικού ντέρμπι δηλαδή), αλλά όχι ιδιαίτερα έντονο ρυθμό, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

Το φινάλε όμως ήταν χιτσκοκικό με τον Παναθηναϊκό να έχει δοκάρι στις καθυστερήσεις και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γκαρσία να μην μπορεί μπορεί να νικήσει τον Μπρινιόλι σε εκτέλεση πέναλτι.

Η μόνη ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι, πριν από το γκολ, ήταν εκείνη του 54ο λεπτού, όταν την πολύ ωραία ατομική προσπάθεια και το δυνατό σουτ του Μπερνάρ σταμάτησε ο Αθανασιάδης με εντυπωσιακή επέμβαση παραχωρώντας κόρνερ.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε στο 68′ όταν μετά από ελεύθερο ο Αραούχο πάσαρε με το κεφάλι στον Πινέδα που είχε πατήσει περιοχή και αυτός με διαγώνιο αριστερό σουτ νίκησε τον Μπρινιόλι.

Το ενδιαφέρον κορυφώθηκε στις καθυστερήσεις. Αρχικά ήταν ο Ιωαννίδης στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων που βρήκε από δεξιά, αλλά “σημάδεψε” το κάθετο δοκάρι.

Τριάντα δευτερόλεπτα αργότερα ο Φερνάντες απέφυγε με ωραίο τρόπο τον Τσόκαϊ για να έρθει ο Σένκεφελντ από πίσω και να τον ανατρέψει, με την ΑΕΚ να κερδίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λιβάι Γκαρσία, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπρινιόλι που έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία κι απέκρουσε.

Το 1-0 έμεινε μέχρι τη λήξη σηματοδοτώντας την παρθενική ήττα του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα (είχε 13 νίκες και τρεις ισοπαλίες στις 16 πρώτες αγωνιστικές), με την ΑΕΚ να πλησιάζει στους τέσσερις βαθμούς.

Διαιτητής: Νόμπρε (Πορτογαλίας)
Βοηθοί: Ριμπέιρο, Κόστα (Πορτογαλίας)
4ος διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
VAR: Μέλο (Πορτογαλίας)
AVAR: Πάτρας (Μακεδονίας)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Άμραμπατ (81′ Τσούμπερ), Πινέδα (90′ Φερνάντες), Γκαρσία, Αραούχο (90+12′ Μήτογλου).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (89′ Βαγιαννίδης), Πέρεθ (89′ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης (69′ Ιωαννίδης), Μπερνάρντ, Παλάσιος, Βέρμπιτς (56′ Τσέριν), Σπόραρ.