1η εντός έδρας νίκη ο ΟΦΗ, 2-1 τον Λεβαδειακό

ΟΦΗ | 14 Νοεμβρίου 2022, 21:39

Την πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε (και μάλιστα με ανατροπή) με 2-1 του Λεβαδειακού στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία του πρώτου γύρου της Super League 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” ήταν ο Φιορίν Ντουρμισάι. Αρχικά πέτυχε αυτογκόλ και έβαλε μπροστά την ομάδα της Βοιωτίας, αλλά λίγα λεπτά πριν το φινάλε πέτυχε το νικητήριο γκολ του ΟΦΗ βάζοντας τα κλάματα.

Άκρως σημαντικός και καθοριστικός στη νίκη του ΟΦΗ ήταν ο Χουάν Νέιρα. Πέρασε στο παιχνίδι στο 73ο λεπτό και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε, ενώ από τα πόδια του ξεκίνησε και το νικητήριο γκολ της Κρητικής ομάδας, η οποία “ξεκόλλησε” από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στην 10η θέση πλέον -με ισάριθμους βαθμούς- ο ΟΦΗ, ο οποίος βρίσκεται στο +3 από τον Λεβαδειακό, ο οποίος είναι ουραγός μαζί με τον Ιωνικό.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”:

2′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Βρακάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Φιορίν Ντουρμισάι στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του Μανδά.

12′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ με την κεφαλιά του Μπουζούκη από το ύψος του πέναλτι, η οποία ήταν άστοχη.

25′ Η κεφαλιά του Περέα, υπό καλές προϋποθέσεις, ήταν άστοχη.

45′ Μετά από σέντρα του Μπαλογιάννη ο Ντικό έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι χωρίς ισορροπία, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάρκοβιτς.

48′ Ο Γιαννιώτας βρέθηκε σε θέση βολής μετά από πάσα του Σκβάρκα και σούταρε, η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Βούρος με σωτήριο για την Κρητική ομάδα τάκλιν την απομάκρυνε προτού περάσει τη γραμμή του τέρματος.

51′ Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βήχου στον Μπαλογιάννη εντός περιοχής, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθαν για φάουλ του Ντουρμισάι πάνω στον Μπαχανάκ στο ξεκίνημα της φάσης. Τελικά ο Αγγελάκης πήγε στο VAR για να δει τη φάση και καταλόγισε φάουλ του Ντουρμισάι.

56′ O Ντουρμισάι σούταρε, με τον Μάρκοβιτς να διώχνει με τις γροθιές σε κόρνερ και την Κρητική ομάδα να ζητά εκ νέου πέναλτι για χέρι του Μπαχανάκ στην εξέλιξη της φάσης. Ο Αγγελάκης ξαναπήγε στο VAR και υπέδεριξε να συνεχισθεί το παιχνίδι.

64′ Ο Τζου σούταρε εκτός περιοχής και ο Μάρκοβιτς μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

65′ Το κοντινό σουτ του Ντίκο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ήταν άστοχο.

74′ ΓΚΟΛ 1-1. Ωραία σέντρα του Τοράρισον, ο Χουάν Νέιρα (ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι) ήταν στο κατάλληλο σημείο και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ισοφάρισε με κεφαλιά. Η φάση ξεκίνησε από τον σκόρερ που έσπασε τη μπάλα για τον Μπιφουμά και αυτός για τον Τοράρινσον που σέντραρε.

82′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Νέιρα πάσαρε κάθετα για τον Μπιφουμά, ο οποίος την κατάλληλη στιγμή “έκοψε” τη μπάλα για τον Ντουρμισάι, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα προ κενής εστίας δίνοντας το προβάδισμα στον ΟΦΗ. Ο Ντουρμισάι ξέσπασε σε κλάματα μετά την επίτευξη του τέρματος, γιατί “ξεχρέωσε” το αυτογκόλ.

Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σάββας (Σερρών)
4ος διαιτητής: Χρ. Βεργέτης (Αρκαδίας)
VAR: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

ΟΦΗ (Βάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Διαμαντής, Περέα, Μεγιάδο (73′ Μπιφουμά), Μπουζούκης (62′ Τζου), Μπαλογάννης (73′ Ντιουσέ), Ντικό (73′ Νέιρα), Ντουρμισάι (87′ Στάικος).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Βήχος, Μπαχανάκ, Βινίσιους, Τσάπρας, Βρακάς, Γιαννιώτας, Νίκας, Σβάρκα, Χάμοντ, Δούμτσιος (79′ Πέτρε).