Τίτλος στο… 89′ για τον Ηρόδοτο

Γ' Εθνική 30 Μαΐου 2021, 20:11

Στο τέλος έμελλε να κριθεί το συγκλονιστικό παιχνίδι τίτλου για λογαριασμό του Ηροδότου επί του ΑΟΑΝ! Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού κατάφερε με την κεφαλιά του Λουμπάκη στο 89ο λεπτό να σφραγίσει τη σπουδαία νίκη με 1-0, μια νίκη που της χαρίζει τον τίτλο μία αγωνιστική πριν από το φινάλε του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι όλα έδειχναν ότι θα έλεγε ισόπαλο, μόνο που οι γηπεδούχοι είχαν αντίθετη άποψη… Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών (89′) κέρδισαν κόρνερ, με τον Κοιλιάρα ν’ αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Λουμπάκη να είναι αυτός που με καρφωτή κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Μπένκο, χαρίζοντας έτσι τη νίκη και τον τίτλο στην ομάδα του, αφού στα 10 λεπτά σχεδόν που ακολούθησαν με τις καθυστερήσεις που κρατήθηκαν, δεν υπήρξε κάποια αντίδραση από τον ΑΟΑΝ.

Καθοριστικό σημείο στον αγώνα η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα από ένα παίκτη για κάθε ομάδα, του Παπαδόπουλου στο 61ο λεπτό για τον ΑΟΑΝ και του Ζαφείρη στο ίδιο χρονικό σημείο για τον Ηρόδοτο. Ο παίκτης του ΑΟΑΝ αποβλήθηκε για φάουλ πάνω στον Αργκιλέσι και ο Ζαφείρης που είχε περάσει στο ματς στο 55′ ως αλλαγή για την ένταση που ακολούθησε, δύο αποβολές που προέκυψαν μετά από αποφάσεις του διαιτητή Τρίγκα.

Το παιχνίδι είχε μεγάλη ένταση, καθώς δεν ήταν λίγες οι φορές που οι παίκτες των δύο ομάδων βρέθηκαν σε αντεγκλήσεις λόγω της κρισιμότητας που είχε…

Ο Ηρόδοτος θα είναι έτσι η ομάδα η οποία θ’ αγωνιστεί στα μπαράζ για την άνοδο στην Football League ή την Super League 2, απομένοντας ένα ακόμα παιχνίδι που έχει να δώσει την ερχόμενη Κυριακή στις Μουρνιές απέναντι στο ΣΥΝΚΑ. Από την άλλη, μένει μια πικρή γεύση στον ΑΟΑΝ, ο οποίος έφτασε όπως αποδείχτηκε στην πηγή αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό…

Το φιλμ του αγώνα

2’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κοιλιάρα Δ. η μπάλα περνά από την περιοχή του ΑΟΑΝ και καταλήγει άουτ.
6’ Πρώτη μεγάλη φάση για τον ΑΟΑΝ με τον Χρυσοφάκη από κοντά μετά από σέντρα να στέλνει τη μπάλα πάνω στον Γεωργίου.
22’ Δοκάρι για τον Ηρόδοτο με την κεφαλιά του Γκίνη μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα.
45’ Μακρινό σουτ από τον Μυλωνά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει πάνω στον Μπένκο.
45+1’ Σουτ από τον Κοιλιάρα Δ., η μπάλα με φάλτσα περνά έξω από τα δοκάρια του ΑΟΑΝ.
57’ Ο Ζαφείρης πραγματοποιεί επικίνδυνη σέντρα, γίνεται το σουτ από τον Κοιλιάρα και ο Τσανάι προ της κενής εστίας απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ.
61’ ΑΠΟΒΟΛΕΣ για τον ΑΟΑΝ και τον Ηρόδοτο. Ο Παπαδόπουλος αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Αργκιλέσι, ενώ την άγουσα για τ’ αποδυτήρια παίρνει και ο Ζαφείρης για τον Ηρόδοτο γιατί… μπλέχτηκε στους καυγάδες που ακολούθησαν στην ίδια φάση.
78’ Ο Μαρκάκης παίρνει τη μπάλα από πολύ μακριά, τη στοπάρει εντός περιοχής, αλλά η προσπάθειά του καταλήγει άουτ.
89’ ΓΚΟΛ για τον Ηρόδοτο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοιλιάρα, ο Λουμπάκης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ (1-0).

Διαιτητής: Τρίγκας (Χανίων)
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου) – Κολοκοτρώνης (Χανίων)

Ηρόδοτος (Μανώλης Σκύβαλος): Γεωργίου, Καργιωτάκης (77’ Λούσι), Χαρίτος, Αργκιλέσι, Κοιλιάρας Γ., Γκίνη (84’ Καλαμιώτης), Μυλωνάς (55’ Ζαφείρης), Λουμπάκης, Ποτουρίδης (84’ Γαρεφαλάκης), Κοιλιάρας Δ., Κίσσας (77’ Κοντογιάννης)

ΑΟΑΝ (Νίκος Σουργιάς): Μπένκο, Δολαψάκης, Πιθαρούλης, Τσανάι, Μαυρής (73’ Πάγια), Διάκος (73’ Τζιλάι), Μακριδάκης (87’ Σγουρός), Χρυσοφάκης (46’ Τσάνγκας), Φουκαράκης, Παπαδόπουλος, Μαρκάκης

Φωτ.: grandsport