Αυτή τη φορά οι καθυστερήσεις… λύτρωσαν τον Ιωνικό

Super League 2 24 Ιανουαρίου 2021, 16:52

Παιχνίδι γκραν-γκινιόλ εξελίχθηκε στη Νίκαια! Μέχρι το 1ο λεπτό των καθυστερήσεων τα Τρίκαλα κρατούσαν το τρίποντο της νίκης αλλά σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, ο Ιωνικός με πέναλτι, πέτυχε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ενα ακόμα παιχνίδι για τον Ιωνικό μετά από αυτό που έδωσε στην Ξάνθη εξελίχθηκε έτσι σε θρίλερ. Αυτή τη φορά το γκολ που ήρθε στις καθυστερήσεις έμελλε να είναι… δικό του, γκολ το οποίο σημειώθηκε από το σημείο του πέναλτι χάρη στην εύστοχη εκτέλεση από τον Ματίας Κάστρο, που χάρισε στον Ιωνικό το βαθμό της ισοπαλίας, ανέλπιστα, με βάση το ότι τα Τρίκαλα ήταν πολύ κοντά στο να φτάσουν στο τρίποντο.

Οι Θεσσαλοί, που συνέχισαν σε ένα ακόμα παιχνίδι τις πολύ καλές εμφανίσεις τους στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, κατάφεραν να προηγηθούν με ένα εξαιρετικό σουτ του Σκόνδρα στο 55ο λεπτό μετά την ασίστ από τον Σταμάτη.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι στη Νίκαια το παιχνίδι θα ολοκληρωνόταν με την μεγάλη νίκη των Τρικάλων, στο 89’ ο Πλατέλλας που πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα της Νίκαιας ανατράπηκε από τον Κεχαγιά, ο διαιτητής Ανδριανός υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και από τα 11 βήματα ο Ματίας Κάστρο διαμόρφωσε το τελικό 1-1!

Στους 5 βαθμούς τα Τρίκαλα, στους 4 ο Ιωνικός μετά τα 3 τρία ματς της σεζόν.

Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών) – Αρμακόλας (Κυκλάδων)
4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Πλατέλλας (25’), Πιαστόπουλος (33’)

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Ομάρ, Κόρμπος (69’ Κουιρουκίδης), Γκοτσούλιας, Ρόλε (60’ Μπρίτο), Πλατέλλας, Μάναλης (60’ Ματσούκας), Κάστρο.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής (77’ Γκάρας), Τζαλόσι, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Πέλκας (73’ Κεχαγιάς), Νατέρ, Σκόνδρας (86’ Ζώγκος), Σταματής (85’ Αλμπάνης)