Κληρονόμ(ο)ησε πρόκριση

Νέοι Μινωταύρου ΕΠΣΧ Δόξα Παχ. | 4 Οκτωβρίου 2020, 18:38

Χορταστικό παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο των Μουρνιών, με το φαβορί, την ομάδα της Δόξας Παχανιών να επικρατεί των Νέων Μινωταύρου με σκορ 5-2.

Η διαφορά των δύο κατηγοριών ανάμεσα στις δύο ομάδες φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τους ποδοσφαιριστές να προσφέρουν ωραίο θέαμα, σ’ ένα άδειο ωστόσο από κόσμο γήπεδο λόγω της απαγόρευσης που ως γνωστόν υπάρχει λόγω του κορονοϊού.

Ολα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο!

Οι Νέοι Μινώταυρου παρ’ όλα αυτά προέβαλαν αντίσταση, όσο μπορούσαν στο πρώτο ημίχρονο στην ομάδα της Δόξας, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1 στο 22ο λεπτό με τον Κασιμάτη Λ.Ν., όμως η Δόξα “απάντησε” με τρία τέρματα, καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση πρόκριση.

Ο Σήφης Κληρονόμος ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι, σκοράροντας χατ-τρικ. Ο 21χρονος επιθετικός της Δόξας άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, ενώ σκόραρε ακόμα το 1-3 στο 34’ και το 1-5 στο 43’. Το πέμπτο γκολ για τη Δόξα πέτυχε ο Κουβαριτάκης στο 37′.

Ενδιάμεσα, ο Χατζημαρινάκης πέτυχε το 1-2 για τους φιλοξενούμενους στο 27ο λεπτό ενώ το τελικό 2-5 για τους Νέους Μινώταυρου διαμόρφωσε ο Μαλανδράκης.

Η Δόξα προκρίνεται έτσι στην επόμενη φάση του κυπέλλου, ενώ οι Νέοι Μινωταύρου στρέφουν πια το ενδιαφέρον τους αποκλειστικά στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας.

Διαιτητής: Αντωνίου. Βοηθοί: Πέτσας – Μπαντά

Νέοι Μινώταυρου (Γιάννης Πατεράκης): Κασιμάτης Λ.Σ. (46’ λ.τρ. Κρασάκης), Καράκης (60’ λ.τρ. Κασιμάτης Ι.), Κυμινουλάκης, Παπαθεοδώρου, Σακουάλος, Κασιμάτης Λ.Ν., Ε. Μήτρου (67′ Π. Μήτρου), Μαλανδράκης (80′ Κατσιμπουρνάς), Γιαννούλης (78′ Αγγελάκης), Κόκκοτας, Κρινόπουλος

Δόξα Παχιανών (Αλκης Δημήτρης): Κουτσοδόντης, Χατζημαρινάκης, Κουνέτας, Σκουμπάκης (57’ Νταμαδάκης), Μανταδάκης, Βασιλείου (87’ Λεβάκης), Μαρκουλάκης, Δρίβαλος (57’ Πρέζια), Κληρονόμος (70’ Βενέτης), Αναστασόπουλος, Κουβαριτάκης (70’ Μπαλαντινάκης)