100άρα ο Παναθηναϊκός στο Ρέθυμνο

Ρέθυμνο Cretan Kings | 10 Απριλίου 2017, 19:50

Με "κατοστάρα" πέρασε ο Παναθηναϊκός από το Ρέθυμνο. Επικράτησε με 101-74 του Ρέθυμνο Cretan Kings και σημείωσε την 23η σερί νίκη του στην κανονική περίοδο της Basket League.

Οι “πράσινοι” είχαν πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μάικ Τζέϊμς, Γιάννη Μπουρούση, Νικ Καλάθη και Τζέϊμς Φελντέϊν. Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο οι Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, Χάρης Γιαννόπουλος.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ (22-13), 3′ και 14″ πριν την λήξη της 1ης περιόδου. Με τρίποντο του Μπουρούση η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο επίπεδο (30-20) με 1′ και 16″ για το τέλος του δεκάλεπτου, ενώ με δύο βολές του 33χρονου σέντερ οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 11 (32-21), 19″ πριν την λήξη.

Με πέντε πόντους του Καμπερίδη το Ρέθυμνο Cretan Kings μείωσε στους έξι (38-32), με 5′ και 26″ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στους 6 (45-39) 2′ και 26″ πριν την λήξη του πρώτου μέρους με γκολ φάουλ του Ουόλτερ Λέμον Τζούνιορ.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο του Τζέιμς Φελντέϊν και καλάθι του Κρις Σίνγκλετον και ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (50-39) με 1′ και 13″ να απομένουν για το τέλος του 1ου ημιχρόνου. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους “πράσινους” στο +14 (55-41).

Με σερί 7-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Φελντέϊν, ο Παναθηναϊκός αύξησε την διαφορά στους 20 (66-46), 5′ και 31″ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και τελείωσαν στο +23 (80-57) το 3ο δεκάλεπτο μετά από καλάθι του Τζέϊμς με 6″ πριν το τέλος.

Ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ συνέχισε «καυτός» στην τελευταία περίοδο και με πέντε πόντους του με ένα τρίποντο, η διαφορά ανέβηκε στους 28 (87-59), 1′ και 40″ μετά την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου.

Με σερί 8-0 σε διάστημα 39″ με δύο καρφώματα του Κένι Γκάμπριελ οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 31 πόντους (99-68), με 2′ και 7″ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ξεπέρασε τους 100 πόντους με δύο βολές του Τζέιμς Γκιστ στο 39′.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 41-55, 57-80, 74-101.