1-2 μέχρι το 79′, 4-2 στο 92’… Ηττα στην Αρτα

Πλατανιάς | 15 Δεκεμβρίου 2019, 17:04

Σ' ένα παιχνίδι όπου ο Πλατανιάς προηγήθηκε δύο φορές και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 79ο λεπτό, τελικά γνώρισε την ήττα και μάλιστα με 4-2! Αυτό συνέβη στην Αρτα από τον Καραϊσκάκη.

Ο Πλατανιάς μπορεί να ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, καθώς άλλωστε πήγε προηγουμένως στο ημίχρονο με το γκολ του Λουκίνα στο 17’, αλλά το δεύτερο μέρος όπως αποδείχτηκε επεφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις…

Ο Καραϊσκάκης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κούστα στο 58’, αλλά πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, στο 62’, ξανά ο Λουκίνας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 69’ ο Πλατανιάς είχε δοκάρι με τον Λεϊρία, χάνοντας την ευκαιρία να φτάσει σ’ ένα τρίτο τέρμα, μέχρι που τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο ουσιαστικά στο ματς ήρθαν τα πάνω κάτω…

Αρχικά ο Τσούτσης στο 79’ ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στις καθυστερήσεις ήρθε το “τελειωτικό χτύπημα” από τον Καραϊσκάκη ο οποίος σκόραρε δύο γκολ φτάνοντας στη νίκη με 4-2 χάρη στα γκολ των Χατζηστραβού και Αλμπάνη.

Ο Καραϊσκάκης φτάνει έτσι την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, από την άλλη ο Πλατανιάς δεν καταφέρνει να δώσει συνέχεια μετά τη νίκη που σημείωσε απέναντι στην Κέρκυρα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Σουτ από τον Κυβελίδη, άουτ.
11′ Καλή φάση για τον Πλατανιά. Ο Μιγκέλ σουτάρει από το ύψος της περιοχής, ο Μέλκας διώχνει στη γωνιά του.
17’ (0-1) Εκτέλεση κόρνερ για τον Πλατανιά, ο Λουκίνας αμαρκάριστος από κοντά με κεφαλιά, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.
19’ Ο Χατζηστραβός πασάρει στον Κούστα, που βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, όμως ο Γκοτ κλείνει το οπτικό πεδίο στον επιθετικό του Καραϊσκάκη και μαζεύει.
28’ Ο Λεϊρία πλασάρει τον εξερχόμενο Μέλκα, όμως ο Μέτσε έχει γυρίσει και αποσοβεί το γκολ πριν το τέρμα.
29′ Σουτ του Παναγιώτου, ο Γκοτ μπλοκάρει.
30′ Ο Παναγιώτου πασάρει για τον Κούστα, που δεν πλάσαρε καλά μέσα από την περιοχή.
37′ Σέντρα του Παπανίκου, κεφαλιά του Κυβελίδη άουτ.
45’+2’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λεϊριά, διώχνει δύσκολα ο Μέλκας.
46’ Εκτελείται κόρνερ για τον Πλατανιά, κεφαλιά από τον Μιγκέλ άουτ.
56′ Σουτ από τον Ψιάνο, άουτ.
58’ (1-1) Ο Κούστα πλασάρει εύστοχα τον Γκοτ, ισοφαρίζοντας το σκορ.
59’ Μεγάλη φάση για τον Καραϊσκάκη. Ο Κούστα πασάρει στον Κυβελίδη, που πλασάρει σε κενή εστία, αλλά οι αμυντικοί του Πλατανιά βάζουν σωτήρια την κόντρα και η μπάλα δεν περνά τη γραμμή.
60’ Ο Κούστα ξανά από κοντά από πλάγια θέση, σουτάρει άουτ.
62’ (1-2) Ο Ποζατζίδης βρίσκει τον Λουκίνα, που με κοντινή προβολή σκοράρει για δεύτερη φορά.
67’ Ο Κυβελίδης στοπάρει στην περιοχή, όμως το σουτ που πραγματοποιεί φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πλατανιά.
69’ Δοκάρι για τον Πλατανιά. Ο Λεϊριά, βρίσκεται σε καλή θέση, στην περιοχή όμως πλασάρει στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.
73′ Ο Αλμπάνης επιχειρεί βρίσκεται απέναντι στον Γκοτ, αλλά χάνει την ευκαιρία.
79’ (2-2) Ο Τσούτσης αλλάζει τη μπάλα με τον Κυβελίδη, ο πρώτος βρίσκεται απέναντι στον Γκοτ και μ’ ένα ωραίο τελείωμα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
90+1’ (3-2) Ο Αλμπάνης έπειτα από αναστάτωση στην άμυνα του Πλατανιά πασάρει στο Χατζηστραβό που με συρτό σουτ νικά τον Γκοτ.
90+2’ (4-2) Ο Αλμπάνης βγαίνει τετ α τετ με τον Γκοτ, τον οποίο και πλασάρει εύστοχα.

Διαιτητής: Καλατζής (Θεσσαλίας). Βοηθοί: Κουρέντας (Τρικάλων) – Στάικος (Λάρισας). 4ος διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)

Κίτρινες κάρτες: Βλάχος (7’), Καπίας (24’), Μποσέτι (27’), Κωστίκος (41’), Λεϊρία (42’), Γιαννιώτης (45’+1’), Κυβελίδης (85’)

Καραϊσκάκης (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Γιαννιώτης, Μασούρας (70′ Αλμπάνης), Μέτσε, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Κούστα (76′ Τσούτσης)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ρεβυθόπουλος (61’ Σάαντο), Ποζατζίδης (87′ Παπαδόπουλος), Τσαμούρης, Ουές, Πουρζιτίδης, Μποσέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (31′ Κωστίκος), Λεϊρία, Λουκίνας, Μιγκέλ.