1-0 την ΑΕΛ και πάλι 2ος ο Άρης

Super League 1 26 Ιανουαρίου 2021, 21:46

Με σκόρερ τον Λίντσεϊ Ρόουζ ο Άρης έκαμψε την αντίσταση της ΑΕΛ στο "Κλεάνθης Βικελίδης" για τη 19η αγωνιστική της Super League υπό το βλέμμα του Κώστα Μήτρογλου.

Στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά σημαδεύοντας το πρώτο δοκάρι. Η μπάλα βρήκε στο κεφάλι Γιώργου Δεληζήση και πέρασε στο δεύτερο δοκάρι όπου Ιωάννου και Ροζ παραμόνευαν. Ο δεύτερος ήταν αυτός που πρόλαβε να βάλει το κεφάλι του και να σκοράρει πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.

Ήταν σε γενικές γραμμές μία δίκαιη νίκη του Άρη που δεν απειλήθηκε από τη Θεσσαλική ομάδα. Οι “κίτρινοι” πέτυχαν και δεύτερο τέρμα στο 56ο λεπτό με προβολή του Δημήτρη Μάνου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, όμως το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από τη χρήση του VAR.

Το 1-0 σήμανε την όγδοη νίκη της ομάδας του Άκη Μάντζιου, που επέστρεψε (έστω και προσωρινά) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας αγώνα περισσότερο σε σχέση με την ΑΕΚ. Κακή σε ένα ακόμη παιχνίδι η ΑΕΛ, η οποία γνώρισε την τέταρτη διαδοχική ήττα της, συμπληρώνοντας πάνω από επτά (ποδοσφαιρικές) ώρες χωρίς να σκοράρει.

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς) – Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)
4ος: Γιώργος Βρέσκας (Πιερίας)
VAR: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΑVAR: Δημήτρης Σαμοΐλης (Αθηνών)

Κίτρινες: Μπερτόλιο, Ιωάννου / Πινακάς, Κολομπίνο, Ντουρμισάι, Μιλοσάβλιεβιτς.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (70’ Σάκιτς), Ρόουζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Μπερτόλιο (88’ Κάτσε), Γκάμα (69’ Σίλβα), Ματέο, Μαντσίνι (19’ Μάνος).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Μπάγιτς, Καρανίκας (90’ Νούνιτς), Μιχαήλ, Σπαρβ (46’ Μιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Πινακάς (83’ Γλυνός), Κολομπίνο, Νικολιάς, Ντρούγιτς (65’ Ακούνια).