Ψυχωμένη εμφάνιση και προβάδισμα πρόκρισης στην Πορτογαλία για τον ΠΑΟΚ (1-1)

Ποδόσφαιρο 21 Αυγούστου 2018, 23:56

Με μία ψυχωμένη εμφάνιση μέσα στην Πορτογαλία ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αποσπάσει σπουδαία ισοπαλία από την Μπενφίκα (1-1), αποτέλεσμα που του δίνει το προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ εν όψει της ρεβάνς στη Τούμπα.

Η ελληνική ομάδα παρότι δέχτηκε πίεση στο πρώτο μέρος και το γκολ ακριβώς στην εκπνοή του ημιχρόνου με το πέναλτι του Πίζι (1-0), δεν πτοήθηκε και κατάφερε στην επανάληψη με χρυσή αλλαγή τον Ουάρντα να πετύχει το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ.

Ο Αιγύπτιος ποδοσφαιριστής μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και ήταν εκείνος που πέτυχε τελικά το 1-1 στο 78′, με το 1-1 να δίνει πλέον στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να μπει στους χρυσοφόρους ομίλους μπροστά στο κοινό του.

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλδο, Φέισα, Ζέντσον, Ζίβκοβιτς (65′ Σίλβα), Πίζι (79′ Φέλιξ),  Φερέιρα, Σέρβι (79′ Σεφέροβιτς),

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Μαουρίσιο, Λέο Ζαμπά (81′ Σακχόβ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς (87′ Ακπόμ), Λημνιός (52′ Ουάρντα),