Χωρίς… στοπ ο Κύδων, 58-47 τον Ηρόδοτο

17 Νοεμβρίου 2018, 23:03

Ο Ηρόδοτος αντιστάθηκε σθεναρά στο κλειστό του Κλαδισού απέναντι στον Κύδωνα, αλλά το νεανικό σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη πανηγύρισε ακόμη μία νίκη (58-47), την έκτη σε ισάριθμα παιχνίδια, συνεχίζοντας την εξαιρετική του πορεία.

Σε ένα “κλειστό” παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο ημίχρονο υπήρξε η απόλυτη ισορροπία (27-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο με… μπροστάρηδες τους Ζανιδάκη (13 πόντους στο διάστημα αυτό, οι 9 στην τελευταία περίοδο) και Ρέκκα-Βεντήρη (9 πόντους στο διάστημα αυτό) και παίρνοντας πόντους και από τους Λουκάκη (5) και Λυρώνη (4) ο Κύδων έφτασε στην επικράτηση, ανοίγοντας τη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Στους 24 πόντους με 3 τρίποντα σταμάτησε ο Ζανιδάκης, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ρέκκας-Βεντήρης. Για τον Ηρόδοτο ο Λιανδράκης πέτυχε 14 και ο Κατσαμάνης 10 πόντους.

Διαιτητές: Χριστινάκης – Πετράκης
Τα δεκάλεπτα: 11-13, 27-27,  43-38, 58-47

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Κατσουλάκης 2, Ρέκκας-Βεντήρης 14 (1), Λυρώνης 7 (2), Γεγιτσίδης, Ζανιδάκης 24 (3), Δήμας, Χρονόπουλος, Χολέβας, Ξηροφώτος, Λουκάκης 9, Πρωτογεράκης 2, Χατζάκης.

Ηρόδοτος (Σπύρος Γκοργκόλης): Βαράκλας, Φουκάκης, Μανουκάκης, Μενεξής 1, Χνάρης 8, Περβολαράκης 1, Παπαβασιλείου 9 (3), Λιανδράκης 14 (1), Μαματζάκης, Κατσαμάνης 10, Μπιτσόγλου 4, Κοπιδάκης.