“Χρυσή” αλλαγή στο φινάλε ο Τσένκο (pics)

Ασπίδα Α.Π. Σούδας | 13 Οκτωβρίου 2018, 19:55

Η ΑΠ Σούδας κατάφερε να περάσει από τον Ναύσταθμο με "χρυσό" σκόρερ τον Τσένκο στο φινάλε, νικώντας την Ασπίδα με 3-2 σ' ένα χορταστικό παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Β' κατηγορίας.

Οι νικητές ανέβηκαν στους επτά βαθμούς, αντίθετα οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν τρεις πίσω.

Ο Μουτσάνι έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ στο 40′ όμως η απάντηση από πλευράς Ασπίδας ήταν άμεση και δύο λεπτά αργότερα ο Φιλιππίδης ισοφάρισε σε 1-1. Το πρώτο μέρος “έκρυβε” ακόμα ένα γκολ με τον Σελάμη (φωτ. κάτω) να βρίσκει δίχτυα για τρίτο σερί παιχνίδι στις καθυστερήσεις (1-2).

selamis

Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ανδρέου ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. H Ασπίδα “άγγιξε” το 3-2 στο 82′ με την εκτέλεση φάουλ του Τ. Μήτρου όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πήγε στο δοκάρι και τελικά η ΑΠ Σούδας “χτύπησε” στο 90′.

Ο Τσένκο που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ημίχρονο, πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90′ και έδωσε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Η Ασπίδα εύχεται στη φιλοξενούμενη ομάδα καλή συνέχεια στην πορεία της στο πρωτάθλημα.

Ασπίδα (Μάνος Καλαμπακάκης): Τσαγκάρης, B. Μήτρου, Αρβανίτης, Καβάθι, Καλυβιανάκης (63′ Κουτρουμπάς), T. Μήτρου, Λάρδας (69′ Γκαβογιαννάκης), Μπάσκας, Πολλάκης, Φιλιππίδης (81′ Λάμπρου), Ανδρέου

Ακ. Ποδ. Σούδας (Μιχάλης Χατζηγιάννης): Παπαδομανωλάκης, Λαβράνος, Ρηγάκης Κ., Καραγιαννίδης Γ., Ράπτης Ν., Σελάμης (75′ Μαγγέλας), Παπγεωργίου Γ., Κακαβελάκης, Μουτσάνι, Τσούρα, Φραγκιαδάκης (46′ Τσένκο)