Χατ-τρικ Ολιβέιρα και πεντάρα με…Καρέρα η “Ένωση”

Super League 1 7 Δεκεμβρίου 2019, 22:28

Παρουσία του νέου της προπονητή στα επίσημα του ΟΑΚΑ, Μάσιμο Καρέρα, η ΑΕΚ συνέτριψε τον Πανιώνιο με 5-0 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League επιστρέφοντας (προσωρινά τουλάχιστον) στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι και στα πρώτα πέντε λεπτά απείλησε την ΑΕΚ όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πήραν μέτρα στο γήπεδο και στο 17’ ο Ολιβέιρα με πλασέ έκανε το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης 10 λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην περιοχή του Πανιωνίου μετά από το κόρνερ του Λιβάγια γράφοντας το 2-0, το οποίο έμελλε να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 61’ ο Μάνταλος ανετράπη μέσα στην περιοχή από τον Ευαγγέλου με τον Ολιβέιρα να αναλαμβάνει επιτυχημένα το πέναλτι για να κάνει το χατ-τρικ και το 3-0 για την Ένωση.

Στο 77’ ο Βέρντε σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ για το 4-0. Το τελικό 5-0 έκανε ο αρχηγός της Ένωσης, Πέτρος Μάνταλος στο 89’ όταν σούταρε και η μπάλα μετά από κόντρα κατέληξε στα δίχτυα του Πανιωνίου.

Κίτρινες Κάρτες: 62Λιβάγια, 84’ Ευαγγέλου

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Αρτας)