Χάθηκε η ευκαιρία για απευθείας πρόκριση για Ελπίδες και Σάλιακα

Χανιά | 12 Οκτωβρίου 2018, 21:06

Η Εθνική Ελπίδων έχασε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει απευθείας την πρόκριση για την τελική φάση του EURO 2019, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 2-0 από την Κροατία εκτός έδρας στο πλαίσιο του 1ου ομίλου για τα προκριματικά.

Με τον Μανώλη Σάλιακα να είναι και πάλι βασικός, η Εθνική Ελπίδων δεν μπόρεσε να πάρει έστω το ένα από τα δύο αποτελέσματα που τη συνέφεραν, καθώς ακόμα και με ισοπαλία θα ήταν στα γήπεδα της Ιταλίας όπου και θα διεξαχθεί η τελική φάση. Παρότι το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ελλάδα καθώς στο 3ο λεπτό ο Βέργος σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, στο 41’ η Κροατία κατάφερε να προηγηθεί με αυτογκόλ του Πασαλίδη.

Στην επανάληψη τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο για τις Ελπίδες μετά την αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Νικολάου στο 65’ για φάουλ στο χώρο του κέντρου. Με την Κροατία έτσι ν’ αποκτά αριθμητικό πλεονέκτημα, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με ένα δεύτερο γκολ που κατάφερε να σημειώσει στο 90ό λεπτό με δράστη το Μπρέκαλο, ο οποίος σκόραρε με πλασέ.

Η Εθνική Ελπίδων έχει πάντως ακόμα πιθανότητες για πρόκριση, καθώς περιμένει την τελική κατάταξη όλων των ομίλων για να επιβεβαιώσει αν μέσω πλέι οφ μπορέσει να βρεθεί στα γήπεδα της Ιταλίας.

Κροατία: Πόσαβετς, Ουρέμοβιτς, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπένκοβιτς, Σόσα, Σούνιτς, Βλάσιτς, Ιβάνουσετς, Μπρεκάλο (94’ Μπάμπιτς), Χαλίλοβιτς (77’ Βιόλιτς), Γιακόλις

Ελλάδα: Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Γαλανόπουλος, Ανδρούτσος (64’ Χατζηγιοβάνης), Καραχάλιος, Λάμπρου (68’ Χατζηδιάκος), Λημνιός, Βέργος (64’ Κωτσόπουλος)