Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Μπενφίκα

Ποδόσφαιρο 30 Αυγούστου 2018, 0:25

Παρά το γεγονός ότι είχε το πλεονέκτημα με το εκτός έδρας στην Πορτογαλία, ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε στον επαναληπτικό της Τούμπας με την Μπενφίκα από την οποία ηττήθηκε τελικά με 4-1.

Αυτό το αποτέλεσμα αφήνει εκτός ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ την ελληνική ομάδα, στέλνοντάς την τελικά σε εκείνους του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε παρ’ όλα αυτά με ιδανικές προϋποθέσεις την αναμέτρηση με τον Πρίγιοβιτς να τον βάζει μπροστά στο σκορ νωρίς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο (1-0) με τη συνέχεια να μην είναι ωστόσο ανάλογη.

Ένα εξάλεπτο ήταν αρκετό για τους Πορτογάλους για να κάνουν τη μεγάλη ζημιά, αφού βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα δύο φορές από το 20′ μέχρι το 26′. Ο Ζαρντέλ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα αρχικά, με τον Σάλβιο να πετυχαίνει την ολική ανατροπή λίγο αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για την Μπενφίκα (1-2).

Το γκολ του Πίζι στο 39′ (1-3) έβαλε ουσιαστικά τέλος από πολύ νωρίς στις όποιες ελπίδες του ΠΑΟΚ, με τον Σάλβιο να σκοράρει για 2η φορά και να βάζει το κερασάκι στην τούρτα  στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, καθώς σημείωσε το τελικό 1-4 στο 49′.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας (63′ Σάχοβ), Μαουρίσιο, Λημνιός (46′ Ουάρντα), Ελ Καντουρί (76′ Ακπόμ), Πέλκας, Πρίγιοβιτς.

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκριμάλδο, Σάλβιο (63′ Άλφα Σεμέδο), Σέρβι, Φέισα, Ζέντσον, Πίζι (76′ Ζίβκοβιτς), Σεφέροβιτς (85′ Ζοάο Φέλιξ).