Υγιεινός… περίπατος για τον Εργοτέλη

Football League 1 Απριλίου 2018, 18:09

Ο Εργοτέλης επέστρεψε στις νίκες με ιδανικό τρόπο… Η ομάδα του Ηρακλείου ήταν εξαιρετική και επικράτησε άνετα 5-1 του Παναιγιάλειου για την 25η αγωνιστική της Football League.

Πήρε, έτσι, βαθιά βαθμολογική… ανάσα και βρέθηκε ξανά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Το συγκρότημα του Τάκη Γκώνια κυριάρχησε ολοκληρωτικά και κυρίως στην επανάληψη ήταν καταπληκτικό.

Στο 11’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κάιπερς, όμως ο Τσάπαλος… μάντεψε σωστά και απέκρουσε. Οι νικητές άσκησαν τρομερή πίεση στον αντίπαλο και στο 41’ ο Βέλγος επιθετικός πήρε τη… ρεβάνς, καθώς με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν και τον σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο, βέβαια, ξεκίνησε… στραβά για τον Εργοτέλη, καθώς οι ηττημένοι, που δεν είχαν απειλήσει καθόλου, ισοφάρισαν στο 47’ με τον Σταματή. Η… απάντηση, βέβαια, των κιτρινόμαυρων ήταν εντυπωσιακή. Όχι μόνο δεν… σοκαρίστηκαν, αλλά έγιναν ακόμη καλύτεροι. Στο 54’ ο Κάιπερς είχε δοκάρι, όμως στο 57’ ο Έφορντ σημείωσε το 2-1 και τρία λεπτά αργότερα ο Κάιπερς πέτυχε το 3-1 και ουσιαστικά… καθάρισε το ματς. Οι νικητές, πάντως, δεν επαναπαύτηκαν και δε σταμάτησαν να… πυροβολούν. Έβαλαν και τέταρτο γκολ με τον Σταματάκο στο 65’ κι ο Κάιπερς με το τρίτο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε στο 87’ το θρίαμβο του Εργοτέλη.

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (77’ Αγγελόπουλος), Τσέλιος, Μαζουλουξής, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (66’ Κούρτι), Κάιπερς, Μανουσάκης (51’ Έφορντ), Σταματάκος.

Παναιγιάλειος (Πέτρος Δημητρίου): Τσάπαλος, Ρέλλας (46’ Γκάναλς), Γραμματίκας, Βλάχος, Σκαρτσίλας (61’ Τιμούρ), Γκούμας, Ζαφειράκης (32’ Πολιανίδης), Γαβριλίδης, Τζανουλίνος, Μηλιώτης, Σταματής.