Τσίμπησε βαθμό στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός Βόλου, 1-1 με Τρίκαλα

Football League | 13 Οκτωβρίου 2019, 17:09

Ισοπαλία στο Θεσσαλικό ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής. Τρίκαλα και Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, παρότι οι γηπεδούχοι κρατούσαν το "τρίποντο" στα χέρια τους μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν στο 25ο λεπτό με κεφαλιά του Πελάεθ, ενώ η ομάδα του Βόλου απάντησε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πλασέ του Γραικού. Το “φιλμ” της αναμέτρησης στα Τρίκαλα:

13′ Ο Τσίπρας πάσαρε στον Πελάεθ, αυτός σούταρε από πλάγια θέση και ο Μακρυωνίτης έπεσε στη γωνία του και απομάκρυνε σε κόρνερ.

15′ Φάουλ από δεξιά με τον Λώττα, ο Μακρυωνίτης απομάκρυνε με τις γροθιές. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ριζογιάννης επιχείρησε μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

16′ Ο Ράντι εκτέλεσε φάουλ από μακρινή απόσταση και πλάγια, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζαρόπουλου.

20′ Ο Ντόσης σούταρε από μακρινή απόσταση με τον Μακρυωνίτη να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει σωτήρια.

24′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Πελάεθ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των γηπεδούχων. Προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του Λώττα και γέμισμα του Σταματή με το κεφάλι.

51′ Σέντρα – σουτ του Γραικού από πλάγια, ο Ζαρόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

52′ Κεφαλιά του Βοσνακίδη, ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε εύκολα.

60′ Μακρινό σουτ του Ριζογιάννη, άστοχο.

67′ Η κεφαλιά του Μπουτζίκου πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζαρόπουλου.

68′ Γυριστό σουτ από τον Σταματή εντός περιοχής, ο Μακρυωνίτης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

94′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ολυμπιακός Βόλου ισοφάρισε στο τεταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινό πλασέ του Γραικού μετά από φάουλ του Κουτσιανικούλη και ασταθή απόκρουση του Ζαρόπουλου.

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)
Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Κακαφώνης (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Αγγελούλης (Λάρισα)

ΑΟ Τρίκαλα (Περικλής Αμανατίδης): Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ντόσης, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Τσίπρας, Λώττας (61′ Άλεξιτς), Πελάεθ (86′ Παπαγεωργίου), Σταματής (78′ Γρηγορόπουλος).

Ολυμπιακός Βόλου (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (44′ λ.τρ. Παπαϊωάννου), Τσιάρας, Σκοπελίτης, Ράντι (46′ λ.τρ. Ντούνης), Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς (62′ Ρόκας), Τσίτας.