Το αφιέρωμα στη Β’ Κατηγορία

Β' Τοπικό - Γενικά Αφιερώματα | 13 Σεπτεμβρίου 2019, 21:49

Ενα ακόμα πρωτάθλημα από το οποίο απουσιάζει το ξεκάθαρο φαβορί διεξάγεται στη Β' Κατηγορία, με την αυλαία να ανοίγει το Σαββατοκύριακο (14 και 15/09) με την 1η αγωνιστική. 

Στην Α’ Κατηγορία θα προβιβαστούν δύο ομάδες, ενώ ίδιος αριθμός προβλέπεται και για τις ομάδες που θα υποβιβαστούν στη Γ’ Κατηγορία.

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ “ΜΕΓΑΛΟΥΣ”

Κάθε ομάδα μπορεί να χρησιμοποιήσει στην ενδεκάδα τρεις ποδοσφαιριστές άνω των 35 ετών, γεννηθέντες πριν από την 1-1-1985, ενω όπως και στην Α’ ΕΠΣΧ δεν υπάρχει περιορισμός για τη συμμετοχή παικτών κάτω των 20 ετών.

ΟΙ “ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ” ΤΗΣ… ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ

Η μη συμμετοχή της Δάφνης και η άνοδος του Αστέρα Χαλέπας, που κάλυψε το κενό του Κρ. Αστέρα στην Α’ Κατηγορία, έφεραν δύο προσθήκες της… τελευταίας στιγμής στην κατηγορία, με την ΕΘΚ και την Ιωνία 2000 να παίρνουν το “εισιτήριο” της ανόδου. Στην κατηγορία παρέμειναν μη κάνοντας χρήση του δικαιώματος που απέκτησαν για άνοδο, αρχικά ο Ηφαιστος και στη συνέχεια ο Νέος Σαμψών. Η ομάδα του Στύλου αποτελεί τη συνέχεια του Σαμψών (που “θυσιάστηκε” για να γίνει η ΑΕΔΑ έχοντας κατακτήσει μια φορά το πρωτάθλημα στη Β’ Κατηγορία).

ΤΑ “ΟΝΟΜΑΤΑ” ΤΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

Στο πρωτάθλημα συμμετέχουν ομάδες με σημαντική ιστορία στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο των Χανίων. Η Ιωνία 2000, αποτελεί συνέχεια (θυγατρική στην ουσία) της ιστορικής Ιωνίας (που “θυσιάστηκε” για τη δημιουργία της ΑΕΧ) των 14 πρωταθλημάτων στην Α’ Κατηγορία, έχοντας η ίδια κατακτήσει 1 φορά το πρωτάθλημα στη Δ’ Εθνική (2004-05, άνοδος στη Γ’), 3 φορές στην Α’ Κατηγορία (1998-99, 2002-03, 2012-13), ενώ έχει και ένα Κύπελλο Χανίων (2013). Ο Θησέας Περιβολίων έχει στην τροπαιοθήκη του 3 πρωταθλήματα στην Α’ και 2 στη Β’ Κατηγορία, αλλά και 1 Κύπελλο Χανίων (2004).

Από τις ομάδες που συμμετέχουν από μία φορά έχουν κατακτήσει πρωτάθλημα οι Κορωνίδα, Αμιλλα, Ποσειδών Τσικαλαριών, Ροδωπού, Ασπίδα και Απτερα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑΣ

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας έχει ως εξής:

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
(17:15)
Θησέας-Ιωνία 2000 στη Μον. Ελιά
Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών-ΑΠ Σούδας στο Κολυμπάρι
Απτερα-Καλτσέτο στη Σούδα
Κορωνίδα-Ροδωπού στον Βάμο
Νέος Σαμψών-Ηφαιστος στο Νιο Χωριό
Πέργαμος-ΕΘΚ στο Elpisniki

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
(17:15)
Αμιλλα-Υρτακίνα στην Αγ. Μαρίνα
Ασπίδα-Ποσειδών Τσικαλαριών στον Ναύσταθμο

ΤΟ “ΠΑΡΕ-ΔΩΣΕ” ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Δείτε τις μεταγραφικές κινήσεις των ομάδων και τους στόχους που έχει κάθε μία στο νέο πρωτάθλημα της Β’ Κατηγορίας.

Αμιλλα
Πέρσι: 8η – 43 βαθμοί
Προπονητής: Μάκης Σωφρόνογλου (συνεχίζει)
Στόχος: Αρχικός στόχος η εύκολη σωτηρία, απώτερος μία θέση στις πρώτες 6-7 ομάδες.

Rantev

Ηρθαν: Θοδωρής Ράντεφ (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Γιώργος Καλιοντζάκης (Αρης Σούδας), Στέλιος Μάρακας (Σπάθα), Αντώνης Βαρουξάκης (Σπάθα), Κώστας Παρασκευόπουλος (επιστροφή από δανεισμό σε Θησέα).

Εφυγαν: Γιάννης Ντόκος (Γρανίτης)

ΑΠ Σούδας
Πέρσι: 9η – 38 βαθμοί
Προπονητής: Μιχάλης Χατζηγιάννης (συνεχίζει)
Στόχος: Πρώτα η παραμονή και μετά το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Ap soudas omadiki

Ηρθαν: Παναγιώτης Ποταμίτης (επιστροφή από Αρη Σούδας), Χρήστος Κούτας (επιστροφή από Αρη Σούδας), Βαγγέλης Παπαδομανωλάκης (ΑΠ Σούδας – Κ16), Νέστορας Φίλκας (ΑΠ Σούδας – Κ16), Σήφης Χριστουλάκης (ΑΠ Σούδας – Κ16)

Εφυγαν: Νίκος Χαριτάκης (Απτερα), Βαγγέλης Πατελάκης (Αρης Σούδας), Οδυσσέας Σταφυλίδης (Αρης Σούδας), Νίκος Ράπτης (Αρης Σούδας)

Απτερα
Πέρσι: 17η θέση σε Α’ Κατηγορία – 19 βαθμοί
Προπονητής: Γιάννης Χαζηράκης (συνεχίζει)
Στόχος: Η αναδιοργάνωση και ένα καλό πλασάρισμα στη βαθμολογία

Konstantes1

Ηρθαν: Κώστας Χατζηνικολάου (Ατρόμητος Μάλεμε), Μιχάλης Κουράκης (Τιτάν), Νίκος Ζιώγας (επιστροφή από Γρανίτη), Νίκος Χαριτάκης (ΑΠ Σούδας), Γιάννης Κωνστάντες (Κ19 Χανιά), Νίκος Σταυρουλιδάκης (Ηρακλής Νεροκούρου), Παντελής Καραμαΐλης (Αθήνα), Νίκος Μαμουνάκης (Τάλως), Διονύσης Καμπέλο (ελεύθερος)

Εφυγαν: Λευτέρης Χαιρετάκης (Ασπίδα), Γιάννης Μαθιουδάκης (Ηρακλής Νεροκούρου), Γιάννης Τσόλης (Απόλλων), Ευτύχης Κοζωνάκης (Πέργαμος), Γιάννης Λαβράνος (Τιτάν)

ΑΣ Καλτσέτο
Πέρσι: Πρωτάθλημα στη Γ’ Κατηγορία – 58 βαθμοί
Προπονητής: Νεκτάριος Μπουρμπάκης (συνεχίζει)
Στόχος: Η γρήγορη παραμονή

Proti Calcetto 7

Ηρθαν: Δημήτρης Δοντσίδης (Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών), Νίκος Σταυρουλάκης (Ηφαιστος), Λευτέρης Αγιασμενάκης (Ιδομενέας), Ευτύχης Τσακωνάκης (ΑΕ Κυδωνίας), Γιώργος Κουρουμπλής (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Δημήτρης Δασκαλάκης (Κρητικός Αστέρας)

Εφυγαν: Νίκος Φανδριδάκης (Μινώταυρος), Γιώργος Νικολιουδάκης (Κορωνίδα), Ιωάννης Πόντα (στην Αγγλία), Γιώργος Καβρουλάκης (σταμάτησε), Κώστας Ποντικάκης (ελεύθερος), Χρήστος Σαχμπαζίδης (Χάλης) και αναμένεται να αποχωρήσει για ΕΘΚ ο Νεκτάριος Ανδρεαδάκης.

Ασπίδα
Πέρσι: 12η – 33 βαθμοί
Προπονητής: Δημήτρης Φούρλας (νέος)
Στόχος: Στη νέα προσπάθεια που ξεκινάει, ουσιαστικά από το “μηδέν” με τη δημιουργία μιας καινούριας ομάδας στόχος είναι η όσο το δυνατόν πιο γρήγορη παραμονή κι εν συνεχεία το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στη βαθμολογία.

Aspida omadiki

Ηρθαν: Γιώργος Δελήμπασης (Πέργαμος), Πάνος Σωτηρίου (Τριταιϊκός – ΕΠΣ Αχαΐας), Μπάμπης Τσιτσώνης (από Λάρισα), Λευτέρης Χαιρετάκης (Απτερα), Νίκος Παντελακάκης (Αιγιεύς-Άρης – ΕΠΣ Αχαΐας), Σταμάτης Κοζάκης (Μινώταυρος), Λευτέρης Καστρίτης (Φιλάθλοι Πειραιώς), Σταμάτης Δημητρουλάκης (επιστροφή στην ενεργό δράση), Απόστολος Παπουτσής (Αστέρας Χαλέπας), Θοδωρής Πεπονούλας

Εφυγαν: Αποστόλης Ανδρέου, Ιωάννης Ζομάς, Ραφαήλ Θεοδώρου, Δημήτρης Θεοδώρου, Κώστας Θέος, Μιχάλης Κατσιμπουρνάς, Γιώργος Κότσης, Δημήτρης Λιατίφης, Χρήστος Μαντζορογεώργος, Τίμος Μήτρου, Βαγγέλης Μήτρου, Γιώργος Παρασύρης, Δημήτρης Φιλιππίδης (όλοι ελεύθεροι)

ΕΘΚ
Πέρσι: 2η στη Γ’ Κατηγορία – 49 βαθμοί
Προπονητής: Γιώργος Ντενεκετζής (νέος)
Στόχος: Να σταθεροποιηθεί στην κατηγορία και να αναδείξει νεαρούς ποδοσφαιριστές

ethk

Ηρθαν: Γιώργος Μπουτζαλής (Ποσειδών Τσικαλαριών), Μανώλης Λιονάκης (Ποσειδών Τσικαλαριών), Αλέξανδρος Παπαδεράκης (Πανακρωτηριακός – Κ16), Χρήστος Δάλλας (Πανακρωτηριακός – Κ16), Στέλιος Χριστοφής (Πανακρωτηριακός – Κ16), Βασίλης Μαυρακάκης (Πανακρωτηριακός – Κ16), Μάρκος Μπερβανάκης (Πανακρωτηριακός – Κ16), Παύλος Τζιμπουκάκης (Πανακρωτηριακός – Κ16), Νίκος Λειβαδιτάκης (Πέργαμος), Νίκος Μεσαρχάκης και αναμένεται και η απόκτηση του Νεκτάριου Ανδρεαδάκη (Καλτσέτο)

Εφυγαν: Γιώργος Λυχνάκης (Ηφαιστος), Θανάσης Μπικάκης (Τιτάν), Γιάννης Βέρδος (Πανακρωτηριακός), Κυριάκος Καλλέργης (μετάθεση σε Ηράκλειο)

Ηφαιστος
Πέρσι: 3ος – 66 βαθμοί
Προπονητής: Στέλιος Κουκουδάκης (νέος)
Στόχος: Να καθιερωθεί στις υψηλές θέσεις της κατηγορίας

proponisi

Ηρθαν: Γιάννης Ευαγγέλου (Ιδομενέας), Γιώργος Λυχνάκης (ΕΘΚ), Σταύρος Μπουτζαλής (Ποσειδών Τσικαλαριών), Στέλιος Μποτωνάκης (Αρης Σούδας), Ηλίας Νησσωτάκης (Απτερα), Σπύρος Σπανουδάκης (Απτερα), Δημήτρης Τερεράκης (Τιτάν), Πασχάλης Μουσικούδης (Γρανίτης), Γιώργος Στυλιανάκης (Πολυκράτης Πειραιά)

Εφυγαν: Μιχάλης Μητσώνης (Νέος Σαμψών), Νίκος Σταυρουλάκης (Καλτσέτο), Γιάννης Τσιτσιριδάκης (Πέργαμος), Νίκος Σκαμνάκης (Αστέρας Χαλέπας), Γιώργος Μουτσάνι (Αστέρας Χαλέπας)

Θησέας
Πέρσι: 10ος – 35 βαθμοί
Προπονητής: Πέτρος Γιανναράκης (συνεχίζει)
Στόχος: Μία καλή πορεία

IMG 9358

Ηρθαν: Γιάννης Μερόλι (Ηρακλής Νεροκούρου), Αρίων Μάρκου (Αστέρας Χαλέπας), Γιώργος Κουτσοδόντης (Κρητικός Αστέρας), Σωτήρης Μαυρεδάκης (επιστροφή από Αθλητική Ενωση Νέων Τιμής – Κύπρος), Νικήτας Κλαδάς (από Αθήνα)

Εφυγαν: Κώστας Ανδρεαδάκης (Αστέρας Χαλέπας), Αρντίτ Μαρτζοκάι (Αστέρας Χαλέπας), Αλμπεν Ντόι (Αστέρας Χαλέπας), Γιώργος Κατωτικίδης (Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών), Κώστας Παρασκευόπουλος (επιστροφή σε Αμιλλα)

Ιωνία 2000
Πέρσι: 3η στη Γ’ Κατηγορία – 40 βαθμοί
Προπονητής: Αλέξης Παλιουδάκης (συνεχίζει)
Στόχος: Ο τίτλος αφού όπως επισημαίνεται από την ομάδα «δεν μπορεί να παίζει για κάτι άλλο η Ιωνία»

Margaronis Giannis

Ηρθαν: Γιάννης Μαργαρώνης (επιστροφή στη δράση), ενώ αναμένονται και άλλες κινήσεις στη συνέχεια

Εφυγαν: Δεν έχει υπάρξει κάποια αποχώρηση από το ρόστερ της περασμένης σεζόν

Κορωνίδα
Πέρσι: 15η θέση στην Α’ Κατηγορία – 31 βαθμοί
Προπονητής: Παντελής Μπερικάκης (συνεχίζει)
Στόχος: Η επάνοδος στην Α’ Κατηγορία

Koronida omadiki

Ηρθαν: Γιώργος Νικολιουδάκης (Κρ. Αστέρας), Δαυίδ Ασλανίδης (επιστροφή από Γερμανία), Ζαχαρίας Παπαδάκης (Νέος Σαμψών), Γιώργος Ποντικάκης (Νέος Σαμψών), Αντώνης Χαιρετάκης (Νέος Σαμψών), Μανώλης Λιναρδάκης (Ολυμπιακός Ρεθύμνου), Μάρκος Δραμηλαράκης (Δάφνη Αποκορώνου), Δημήτρης Βακαλουνάκης (Πέργαμος)

Εφυγαν: Μιχάλης Μπερικάκης (ΟΦΗ – Κ17), Σπύρος Αργυρίου (Χάλης), Οδυσσέας Κελαϊδής (στην Αγγλία), Μανώλης Τζαγκαράκης (Νέος Σαμψών), Κώστας Σκεπασιανός (Πέργαμος), Αλέξανδρος Σαπουνάκης (Νέος Σαμψών)

Νέος Σαμψών
Πέρσι: 4ος – 61 βαθμοί
Προπονητής: Τάκης Λαζαρίδης (συνεχίζει)
Στόχος: Στη νέα προσπάθεια που κάνει στόχος είναι να “τελειώσει” γρήγορα με την παραμονή παίζοντας καλό ποδόσφαιρο.

Neos Samson Omadiki

Ηρθαν: Μανώλης Νικολουδάκης (Δάφνη Αποκορώνου), Διονύσης Δόβελος (Ηρακλής Νεροκούρου), Πέτρος Τζομπανάκης (Τιτάν), Τάσος Σπαθαράκης (Τιτάν), Γιάννης Μανανεδάκης (Τιτάν), Γιάννης Μουτσάκης (Τιτάν), Μιχάλης Μητσώνης (Ηφαιστος), Μανώλης Τζαγκαράκης (Κορωνίδα), Πέτρος Τζουτζούλης (Δάφνη Αποκορώνου), Μιχάλης Ζααλισβίλι (Δάφνη Αποκορώνου), Αλέξης Σαπουνάκης (Κορωνίδα), Αντώνης Θωμόπουλος (Δάφνη), Μιχάλης Αννιτσάκης (Τιτάν – Ακαδημία)

Εφυγαν: Αντώνης Χαιρετάκης (Κορωνίδα), Μπέκα Ντογκρασβίλι (Ικαρος Μουρνιών), Βασίλης Γιαννολάρη (Ικαρος Μουρνιών), Νίκος Σκουμπάκης (Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών), Ζαχαρίας Παπαδάκης (Κορωνίδα), Αμαρίλντο Μέμα (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Γιάννης Γεωργιλαδάκης (ελεύθερος), Στέφανος Κουρομιχελάκης (Δόξα Παχιανών), Χάρης Δοξάκης (Ποσειδών Καμισιανών-Ραπανιανών), Κώστας Καραθανάσης (ελεύθερος), Δημήτρης Βλάχος (Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών)

Πέργαμος
Πέρσι: 13η – 33 βαθμοί
Προπονητής: Κώστας Σταυρουλάκης (συνεχίζει)
Στόχος: Μία γρηγορότερη παραμονή από πέρυσι

pergamos proetoimasia

Ηρθαν: Ευτύχης Κοζωνάκης (Απτερα), Νίκος Σφακιωτάκης (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Μιχάλης Καλιτσάκης (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Μιχάλης Καφούσης (Θησέας), Γιάννης Τσιτσιριδάκης (Ηφαιστος), Βασίλης Γωνιωτάκης (Ιδομενέας), Κώστας Σκεπασιανός (Κορωνίδα), Μιχάλης Δεσποτάκης (Τιτάν)

Εφυγαν: Μιχάλης Ζιντιρίδης (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Γιώργος Δελήμπασης (Ασπίδα), Νίκος Λειβαδιτάκης (ΕΘΚ), Δημήτρης Βακαλουνάκης (Κορωνίδα), Κώστας Κιόσκου (Θύελλα Καλαθενών), Σάββας Μπελώνης (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Αντώνης Μουστάκας (ελεύθερος)

Ποσειδών Καμισιανών Ραπανιανών
Πέρσι: 16ος στην Α’ Κατηγορία – 29 βαθμοί
Προπονητής: Μανώλης Πηγουνάκης (συνεχίζει)
Στόχος: Προσπαθεί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα μετά τον υποβιβασμό και πρωταρχικός στόχος είναι μία καλή πορεία.

anipsios

Ηρθαν: Νίκος Σκουμπάκης (Νέος Σαμψών), Δημήτρης Βλάχος (Νέος Σαμψών), Χάρης Δοξάκης (Νέος Σαμψών), Γιάννης Γοναλάκης (Τάλως Συριλίου), Γιώργος Χαμζάι (Χάλης), Γιώργος Αχλάτης (Νέος Σαμψών), Μανώλης Θεοδωρογλάκης (Παγχανιακός/ΔΑΑΟΧ), Γιώργος Κατωτικίδης (Θησέας), Κώστας Μπαλαντινάκης (Κουμπές)

Εφυγαν: Ηλίας Ξεκουκουλωτάκης (Μινώταυρος), Μάριος Ζντράβκοβιτς (Αστέρας Χαλέπας), Σπύρος Κολομπάκης (Γρανίτης), Ανδρέας Κολομπάκης (Γρανίτης), Δημήτρης Δοντσίδης (Καλτσέτο), Αλέξανδρος Δάσκαλος (ΑΕ Κυδωνίας)

Ποσειδών Τσικαλαριών
Πέρσι: 6η θέση – 52 βαθμοί
Προπονητής: Χρήστος Τραχανατζής (συνεχίζει)
Στόχος: Μια ανάλογη πορεία με πέρσι

aggelakis

Ηρθαν: Βαγγέλης Δερουκάκης, Γιάννης Γιανναράκης, Μαρίνος Αγγελάκης (Νέοι Χανίων), Σωκράτης Περράκης (ΑΠ Σούδας – Κ16)

Εφυγαν: Γιάννης Ανδρεαδάκης (Τιταν Καλυβών)

Ροδωπού
Πέρσι: 11α – 34 βαθμοί
Προπονητής: Παντελής Μαυρεδάκης (νέος)
Στόχος: Η παραμονή στην κατηγορία, το συντομότερο δυνατό

Leventakis

Ηρθαν: Κώστας Κλάδος (ΠΑΟ Αλφάς), Παναγιώτης Λεβεντάκης (Αστέρας Χαλέπας), Απόστολος Ανδρεάκης (Σπάθα), Περικλής Παπαδοκωνσταντάκης (Σπάθα)

Εφυγαν: Δεν έχει αποχωρήσει κάποιος ποδοσφαιριστής με βάση την ενημέρωση της ομάδας

Υρτακίνα
Πέρσι: 7η – 48 βαθμοί
Προπονητής: Μιχάλης Σεληνιωτάκης (παίκτης της ομάδας – θα έχει και την τεχνική ευθύνη μέχρι να βρεθεί προπονητής)
Στόχος: Η γρήγορη παραμονή και στη συνέχεια μια καλή πορεία

Vasileiou Seliniotakis Bobolakis Skarpetis

Ηρθαν: Στέφανος Κοτρωνάκης (Αστέρας Χαλέπας), Αντώνης Βασιλείου (Κρητικός Αστέρας) Σταύρος Σκαρπέτης (Κρητικός Αστέρας), Παναγιώτης Σίνος (Κρητικός Αστέρας), Μάνος Κωστόπουλος (Χάλης), Γιώργος Σηφάκης (Παλαιόχωρα – Κ14), Μιχάλης Κασσελάκης (Παλαιόχωρα – Κ14).

Εφυγαν: Φώτης Τριφύλλης (Παλαιόχωρα), Γιώργος Κοντάκης (Παλαιόχωρα), Μιχάλης Τζαγκαράκης (Παλαιόχωρα), Ευτύχης Κουκούλας (Παλαιόχωρα), Αγγελος Βαρδουλάκης (Παλαιόχωρα), Σωκράτης Λιτσαρδάκης (Παλαιόχωρα).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ: ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

 

karta antonis garden