Τιμήθηκαν Χανιώτες αθλητές και προπονητές από την ΚΟΕ

Σπορ 7 Μαρτίου 2019, 15:54

Τιμή σε Χανιώτες αθλητές και αθλήτριες και σε δύο προπονητές του Ναυτικού Ομίλου Χανίων απέδωσε η Κολυμβητική Ομοσπονδία στο πλαίσιο της τελετής βραβεύσεων που πραγματοποίησε την Τετάρτη (6/3) στο "Θέατρο Πολιτών" στο Περιστέρι.

Αυτοί που βραβεύτηκαν από μέρους του Ναυτικού Ομίλου Χανίων ήταν οι Απόστολος Παπαστάμος, Νίκος Αγιωργούσης, Ολγα Κουργιαντάκη, Βιολέτα Ζουζούνη, Νικολέτα Παπαγεωργίου, Αθηνά Αλατζά, Ιφιγένεια Κρομμυδάκη, Χριστιάνα Σκυλουράκη και Ευαγγελία Ριτζάκη και οι προπονητές, Κώστας Τζιλιβάκης και Ηλίας Καλαμαρίδης. Επίσης, τιμήθηκαν οι Αννα Ντουντουνάκη -αθλήτρια του ΠΑΟΚ- και Δημήτρης Σκουμπάκης, πολίστα του Ολυμπιακού.

Η εκδήλωση όπως αναμενόταν ήταν φαντασμαγορική και σε αυτήν έδωσε το παρών πλήθος κόσμου, μεταξύ άλλων ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος, ο πρόεδρος της ΚΟΕ, Δημήτρης Διαθεσόπουλος, και ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Ιούλιος Συναδινός.

Συνολικά η ΚΟΕ βράβευσε 158 αθλητές και αθλήτριες και 46 προπονητές και προπονήτριες για τις επιτυχίες που έφεραν στα αθλήματα της Ομοσπονδίας.

vravefseis KOE 2

vravefseis KOE 3

vravefseis KOE 4

vravefseis KOE 5

Αναλυτικά, οι βραβεύσεις στους Χανιώτες αθλητές είναι οι εξής:

ΠΟΛΟ

• Σκουμπάκης Δημήτρης – Μεσογειακοί αγώνες (ασημένιο μετάλλιο, Ταραγόνα)
• Αγιωργούσης Νίκος – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Ανδρών Υδατοσφαίρισης (χρυσό μετάλλιο, Μίνσκ).

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

• Ντουντουνάκη Αννα – Μεσογειακοί αγώνες (δύο χάλκινα μετάλλια, Ταραγόνα)
• Παπαστάμος Απόστολος – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων κολύμβησης (ασημένιο μετάλλιο, Ελσίνκι)
• Τζιλιβάκης Κώστας- ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων κολύμβησης (ασημένιο μετάλλιο, Ελσίνκι)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

• Κουργιαντάκη Ολγα – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (ασημένιο μετάλλιο, Τάμπερε)
• Κουργιαντάκη Ολγα – παγκόσμιο Κύπελλο world series (δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο, Σύρος)
• Ζουζούνη Βιολέτα – παγκόσμιο Κύπελλο world series (δύο ασημένια και ένα χάλκινο μετάλλιο, Σύρος)
• Παπαγεωργίου Νικολέτα – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων (ασημένιο μετάλλιο, Τάμπερε)
• Αλατζά Αθηνά – Μεσογειακό Κύπελλο (ασημένιο μετάλλιο, Σεβίλη)
• Κρομμυδάκη Ιφιγένεια – Μεσογειακό Κύπελλο (ασημένιο μετάλλιο, Σεβίλη)

ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

• Σκυλουράκη Χριστιάνα – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων τεχνικής κολύμβησης (τρία χάλκινα μετάλλια, Κωνσταντινούπολη)
• Ριτζάκη Ευαγγελία – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων τεχνικής κολύμβησης (χάλκινο μετάλλιο, Κωνσταντινούπολη)
• Καλαμαρίδης Ηλίας – ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων τεχνικής κολύμβησης (χάλκινα μετάλλια, Κωνσταντινούπολη)

 

karta antonis garden
craft coffee bar
arcana