“Τεράστιο” διπλό στη Δράμα ο Εργοτέλης

Super League 2 14 Δεκεμβρίου 2019, 18:13

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα του Εργοτέλη, η οποία επικράτησε στη Δράμα της τοπικής Δόξας με 2-1 πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο φινάλε. MVP του αγώνα ο Ροβίθης που σκόραρε στο 84ο και 90ο λεπτό.

/Bella Pizza

Η Κρητική ομάδα είχε να ανταπεξέλθει στις κάκιστες καιρικές συνθήκες, στον “βαρύ” αγωνιστικό χώρο και στο ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην πρώτη ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ του Κατσιμήτρου. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ιωαννίδης έβαλε μπροστά την ομάδα της Δόξας.

Όμως οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Ταουσιάνη δεν πτοήθηκαν απ’ όλα αυτά, το “κυνήγησαν” και δικαιώθηκαν στο φινάλε με τα δύο τέρματα του Ροβίθη. Η “εικόνα” της αναμέτρησης στη Δράμα:

3′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κρητικός εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Ιωαννίδης με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου.

13′ Ο Τσέλιος κινήθηκε από δεξιά, δέχτηκε μαρκάρισμα με τους παίκτες του Εργοτέλη να ζητούν πέναλτι. Ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Μπουρσέλης χαμηλά, με την άμυνα της Δόξας να απομακρύνει εύκολα τη μπάλα.

22′ Ο Μπουρσέλης σέντραρε από δεξιά για τον Κούατενγκ, αυτός έπιασε άστοχο σουτ μέσα από την περιοχή.

27′ Ο Κρητικός πάσαρε στον Χάμοντ, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής, με τη μπάλα να προσκρούει σε αντίπαλο και να περνά κόρνερ.

30′ Ο Κόντος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα έφτασε σ στον Χάμοντ, ο οποίος -από το ημικύκλιο της περιοχής- σούταρε ψηλά και άστοχα.

38′ Ο Ροβίθης από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο, σουτάροντας άστοχα.

40′ Δυνατό σουτ του Μπρους η μπάλα στην αγκαλιά του Μένκα.

43′ Σέντρα του Ροβίθη, σουτ του Κοιλιάρα στην κίνηση, απέκρουσε ο Μένκα.

47′ Ο Κούατενγκ σούταρε από αριστερά και λίγο έξω απ’ την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Μένκα.

50′ Εκτέλεση φάουλ του Κρητικού, ο Κατσιμήτρος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

57′ Σουτ του Μπρους πολύ άστοχο.

59′ Ο Κόντος εκτέλεσε φάουλ, ο Πλέγας σούταρε κερδίζοντας κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Καψάλης πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε.

67′ Ο Έφορντ πάσαρε από δεξιά στον Γροντή, αυτός έπιασε καλό σουτ, άστοχο όμως εκτός εστίας.

75′ Ο Κούατενγκ σούταρε εκτός περιοχής, μπλόκαρε εύκολα ο Μένκα.

84′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μπαράτα πέρασε τη μπάλα στον Ροβίθη, ο οποίος την έστειλε με κεφαλιά από κοντά στα δίχτυα του Μένκα ισοφαρίζοντας.

90′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Κοιλιάρας σέντραρε από αριστερά και ο Ροβίθης, πάλι με κεφαλιά, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα δίνοντας προβάδισμα στον Εργοτέλη.

Κίτρινες: Μπουρσέλης (19′), Κουκόλης (41′)

Διαιτητής: Αγγελάκης Άγγελος, Βοηθοί: Τοροσιάδης Νικόλαος – Τυριακίδης Νικόλαος

Δόξα Δράμας (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Παπαργυρίου, Μαρκοπουλιώτης, Οικονόμου, Κρητικός, Πλέγας, Ιωαννίδης, Κουκόλης (80′ Σιώπης), Κόντος (69′ Ρόβας), Καψάλης, Χάμοντ (72′ Αργυρόπουλος).

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Προβυδάκης, Σπίριακ, Μπάτζιος, Κοιλιάρας (90′ Πέιος), Μπρους (72′ Μπαράτα), Τσέλιος, Κουατένγκ, Εφορντ, Ροβίθης, Μπουρσέλης (60′ Γροντής).