Συνεχίζονται οι ελληνικές επιτυχίες – Πρόκριση και για την ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο 14 Αυγούστου 2018, 22:52

Νέα επιτυχία λίγη ώρα μετά τον ΠΑΟΚ σημείωσε στο Τσάμπιονς Λιγκ και η ΑΕΚ. Η ελληνική ομάδα έμεινε αήττητη σε ακόμα ένα ευρωπαϊκό παιχνίδι (2-1 τη Σέλτικ) και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα πλέι οφ της διοργάνωσης

Η Ένωση “καθάρισε” τους ΣΚωτσέζους με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και θα έχει έτσι τη μεγάλη ευκαιρία να περάσει στους ομίλους στα διπλά παιχνίδια με τη σουδική Μάλμε η οποία αποτελεί το τελευταίο εμπόδιο.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ελληνική ομάδα αφού μετά από μόλις 6 λεπτά κατάφερε να πάρει κεφάλι στην αναμέτρηση με το τέρμα του Γκάλο. Το προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα ενώ εξίσου ιδανικό ήταν και το ξεκίνημα της επανάληψης.

Στο 50′ λεπτό ο Λιβάγια μετά από κεφαλιά του Λαμπρόπουλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκόρντον με τον ίδιο τρόπο, γράφοντας το 2-0 πολύ νωρίς.

Η Σέλτικ προσπάθησε να αντιδράσει από ‘κει και πέρα, ωστόσο το γκολ του Σινκλέρ στο 78’ δεν αποδείχτηκε αρκετό για να δώσει την πρόκριση στους Σκωτσέζους.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Αλέφ, Σιμόες, Γκάλο (82′ Αλμπάνης), Κλωναρίδης (72′ Μάνταλος), Μπακασέτας (90′ Τσόσιτς), Λιβάγια

Σέλτικ (Μπρέντναν Ρότζερς): Γκόρντον, Λούστιγκ (60′ Ντεμπελέ), Σιμούνοβιτς, Χέντρι, Τίερνι, Μπράουν, Εντσάμ, Φόρεστ, Ρόγκιτς (76′ Σινκλέρ), Μακ Γκρέγκορ, Γκρίφις