Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός

Ποδόσφαιρο 30 Αυγούστου 2018, 23:35

Στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ προκρίθηκε ο Ολυμπιακός.

Η ελληνική ομάδα ήρθε ισόπαλη 1-1 στην Αγγλία στον επαναληπτικό με τη Μπέρνλι και μαζί με το σκορ του πρώτου αγώνα (3-1) κατάφερε να σφραγίσει τη  παρουσία της στην κλήρωση της Παρασκευής.

Στο πρώτο μέρος οι καλύτερες προυποθέσεις για γκολ των γηπεδούχων δημιουργήθηκαν από τον Βόουκς που απείλησε την ελληνική άμυνα σε τρεις περιπτώσεις, στο 23′, το 36′ και το 43′, με τον Ολυμπιακό να απειλεί αντίστοιχα στο 38′ με τον Γκερέρο και τον Ποντένσε στο 42′.

Στο ξεκίνημα του β’ μέρους και πάλι ο Βόουκς έφτασε πολύ κοντά στο 1-0 με την μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι του Γιαννιώτη.

Τελικά, τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 83′ με τον Ποντένσε και τη Μπέρνλι να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1 με τον Βίντρα τρία λεπτά αργότερα.

Μπέρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Μπάρντσλει, Μι, Τέιλορ, Χέντρικ, Λέννον (75′ Κορκ) Μακ Νιλ (75′ Γουντ), Γουέστγουντ, Μπαρνς (65′ Βίντρα), Βόουκς

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Γιαννιώτης, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ελ Αμπντελαουί, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (88′ Τοροσίδης) Χριστοδουλόπουλος, Ποντένσε (90+4′ Σισέ), Γκερέρο (71′ Χασάν)