Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Μπάσκετ 21 Σεπτεμβρίου 2018, 22:40

Μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, ο Ολυμπιακός νίκησε 94-93 στα "Δύο Αοράκια" τη Χαποέλ Ιερουσαλήμ και πέρασε στον τελικό του "3rd International Basketball Tournament Crete".

Οι νικητές, έτσι, θα διεκδικήσουν τον τίτλο την Κυριακή (23/09, 20.30) απέναντι στην Ούνιξ Καζάν. Έως και τα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Πειραιώτες ήταν πολύ κακοί στην άμυνα και ο αντίπαλος έφτανε με ευκολία στο καλάθι του. Σταδιακά, βέβαια, έδειξαν καλύτερο πρόσωπο και στην επίθεση καθοδηγούμενοι από τον εξαιρετικό Λι Ντέι προηγήθηκαν 51-45 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Μπλατ μπήκε δυνατά, πέρασε 62-51, όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Φελντέιν και μ’ ένα σερί 0-9 έγινε το 68-70  στο 27’. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν κατάφεραν να ανακόψουν το γρήγορο ρυθμό των Ισραηλινών, που στο 34’ ήταν μπροστά 84-89.

Στα τελευταία λεπτά, πάντως, περιόρισαν τον αντίπαλο και μ’ 1’:19’’ να μένει για το φινάλε ισοφάρισαν 90-90. Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν πιο ψύχραιμοι με δίποντα των Πρίντεζη και Λι Ντέι πήραν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 51-45 (ημίχ.), 76-77, 94-93

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Γκος 20 (3), Τολιόπουλος, Τουπάν 5 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 5, Στρέλνιεκς 6 (2), Βεζένκοφ 12 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 2, ΛεΝτέι
31.

Χαποέλ Ιερουσαλήμ (Όντεν Κάτας): Ακουίλ 2, Τζόνσον 18 (3), Μπλατ 5 (1), Ελιάου 4, Τιμόρ 6 (1), Φέλντεϊν 30 (6), Μπάτλερ 7 (1), Όουενς 17, Τσούμπρεβιτς 2,