Στον τελικό ο Εργοτέλης, ολοκλήρωσε την ανατροπή (pics)

22 Απριλίου 2018, 19:23

Ο Εργοτέλης νίκησε για 3η συνεχόμενη φορά τον Κύδωνα στα πλέι οφ, με 74-61 στον Κλαδισό, ολοκληρώνοντας την ανατροπή που του έδωσε το "εισιτήριο" για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Εκεί η ομάδα του Γιάννη Βισκαδουράκη θα αντιμετωπίσει το Δειλινό με τη σειρά να αρχίζει από το 1-1.

Ο Κύδων μπήκε πιο “ζεστά” στο παρκέ και προηγήθηκε 4-0 και 10-4 με… μπροστάρη τον Ζανιδάκη. Ο Εργοτέλης όμως ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με 13-12 3′ 08” πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το σκορ “άλλαξε χέρια” πέντε φορές για να ολοκληρωθεί τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με τη χανιώτικη ομάδα να έχει προβάδισμα με 20-17.

Lyronis Xasapis
Φάση με τους Λυρώνη-Χασάπη

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο 23-26 και τον Ζανιδάκη να ισοφαρίζει με τρίποντο. Ακολούθησε όμως ένα σερί 10-0 για τον Εργοτέλη (26-36) που είχε “αιχμή του δόρατος” τον Βερτούδο και κατάφερε να πάει με διψήφια διαφορά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (28-39).

Loukakis
Ο Λουκάκης σε προσπάθειά του

Ο Κύδων βρήκε λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο από τον νεαρό Τζιώλα και με ένα γρήγορο 6-0 έφερε το ματς στο 34-39 8’29” πριν το τέλος της 3ης περιόδου και με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει μείωσε ακόμα περισσότερο σε 38-41, 6’51” πριν το τέλος. Ένα ξέσπασμα του Εργοτέλη έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της 4’54” πριν το τέλος της περιόδου (38-50) και αυξήθηκε ακόμα περισσότερο (40-54) στα 3’37” πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Xasapis
Από τους πρωταγωνιστές των νικητών ο Χασάπης

Με τον Λουκάκη ο Κύδων πλησίασε στους 10 (45-55), αλλά ακολούθησαν ένα τρίποντο του Μανιαδή και μια βολή του Βερτούδου για να πάει η διαφορά ξανά στους 14 (45-59) και να μεγαλώσει περισσότερο με τη λήξη του δεκαλέπτου και το καλάθι του Κομψέλη (45-61).

Zanidakis
Ο Εργοτέλης περιόρισε στο δεύτερο ημίχρονο τον Ζανιδάκη που πέτυχε 1 τρίποντο, ενώ είχε 16 πόντους στο ημίχρονο

Σε αυτά τα επίπεδα συνέχισε να κυμαίνεται η διαφορά μέχρι να την ανεβάσει τους 18 (52-70) ο Αθανασιάδης. Τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Γιάννη Ηλιάκη να δίνει χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του. Το ματς ολοκληρώθηκε με 61-74 και τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 28-39 (ημίχρονο), 45-61, 61-74

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Λυρώνης 2, Ρέκκας-Βεντήρης, Μαγγελάκης 1, Ζανιδάκης 19 (3), Δούβος 7, Χρονόπουλος, Κατσούλης, Κατσίμπας, Χατζάκης, Κουτσαντωνάκης 2, Τζιώλας 18 (1), Λουκάκης 12.

Εργοτέλης (Γιάννης Βισκαδουράκης): Ομηρόλης, Αθανασιάδης 13 (2), Μανιαδής 8 (1), Βερτούδος 20 (1), Καλογεράκης, Δαπουλάκης 5, Χασάπης 13 (2), Χριστοδούλου, Νησωτάκης, Σκανδαλάκης 6, Κομψέλης 9, Αμπαδιωτάκης