Στον τελικό η Γαλλία!

Μουντιάλ 2018 | 10 Ιουλίου 2018, 22:54

Η Γαλλία επιστρέφει σε τελικό του Μουντιάλ μετά από 12 χρόνια! Επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό 1-0 του Βελγίου και περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της την Τετάρτη (11/07) από το νικητή του αγώνα Κροατία-Αγγλία.

Το ματς είχε από την αρχή εξαιρετικό ρυθμό με τους “κόκκινους διάβολους” ν’ απειλούν με τον Αζάρ (15’, 19’) και τους “τρικολόρ” με τον Ζιρού (23’, 31’, 34’) και τον Παβάρ (41’). Και στην επανάληψη το… σκηνικό ήταν το ίδιο κι ακόμη καλύτερο.

Στο 47’ ο Λουκάκου απέτυχε να σκοράρει κι έτσι 4 λεπτά αργότερα ο Γκρίζμαν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ουμτιτί σημείωσε το 1-0. Στο 56’, μάλιστα, ο Ζιρού λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του Ντεσάν.

Το σύνολο του Μαρτίνεθ προσπάθησε στη συνέχεια να ισοφαρίσει και πίεσε τον αντίπαλο. Στο 65’ ο Φελαϊνί και στο 81’ ο Βίτσελ… άγγιξαν το γκολ, όμως ήταν άστοχοι. Τίποτα δεν άλλαξε και η Γαλλία, που είχε σπουδαίες φάσεις στο 91′ με τον Γκρίζμαν και στο 95′ με τον Τολισό, πανηγύρισε την πρόκριση.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Λούκας Ερναντές, Πογκμπά, Καντέ, Ματουιντί (86’ Τολισό), Μπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (85’ Νζονζί).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Τσαντλί (90’ Μπατσουαγί), Ντεμπελέ (60’ Μέρτενς), Βίτσελ, Φελαϊνί (80’ Καράσκο), Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Λουκάκου.