Στοίχισε το τελευταίο 10λεπτο, ήττα του ΟΦΗ από το Αιγάλεω

Μπάσκετ 13 Οκτωβρίου 2019, 20:48

Δεύτερη ήττα, σε ισάριθμα παιχνίδια, για τον ΟΦΗ στο πρωτάθλημα. Μετά την πρεμιέρα στην Καλλιθέα, ηττήθηκε και στο γήπεδό του από το Αιγάλεω με 63-56 για τη 2η αγωνιστική.

Η Κρητική ομάδα “πλήρωσε” την τελευταία περίοδο, στην δεν κατάφερε να βάλει καλάθι εντός παιδιάς. Σκόραρε μόνο από βολές, ενώ έμεινε για 7 λεπτά, χωρίς καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και ροκάνισαν τη διαφορά των +11 (54-43), με την οποία είχε προηγηθεί ο ΟΦΗ στο τέλος της 3ης περιόδου. Αρχικά ισοφάρισαν 54-54 2.16 πριν το τέλος κι εν τέλει πέρασαν μπροστά 55-56 στο 1.46.

Ακολούθησε ένα άστοχο λέι-απ του Μποχωρίδη και ένα τρίποντο του Πετράκη, για να απαντήσει με αιφνιδιασμό και κάρφωμα το Αιγάλεω (55-58) και να τελειώσει το ματς με 2/2 εύστοχες βολές στα 28.9 πριν το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 17-25, 31-36 (ημίχρονο), 54-43, 56-63
Διαιτητές: Μακρόπουλος, Ασημακάκη, Μαρινάκης

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 13 (2), Κριθινάκης, Τσερκιτζόγλου 5, Καραδολάμης 12, Αγαπιάδης 8, Τασιούδης, Πάλλης 12, Πετράκης 6 (1), Μπουμπάρης.

Αιγάλεω (Λιόγας): Κυριακόπουλος 2, Τσαμπής 3, Αγγελόπουλος 2, Καράβολας 8 (2), Κούρτης 13 (1), Τσιαμπάς Θ. 2, Νικολακάκος 8 (2), Οικονομόπουλος Α. 5 (1), Οικονομόπουλος Κ. 5, Δόξας 15.

Απογοητευμένος ο προπονητής της ομάδας μπάσκετ του ΟΦΗ, Βασίλης Ράλλης, ζήτησε συγνώμη από τον κόσμο και στάθηκε στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο:

«Ζητάμε συγγνώμη από τον κόσμο, για την εμφάνιση μας. Παίξαμε σαν παλαίμαχοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δεν με πειράζει τόσο η ήττα γιατί έχουμε πολύ δρόμο, όσο η εμφάνιση.»