Στην 6η θέση στην Ευρώπη στα 200μ. μικτή ο Παπαστάμος

Κολύμβηση | 6 Ιουλίου 2018, 18:25

Ο Απόστολος Παπαστάμος πήρε μέρος στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική, καταφέρνοντας να τερματίσει στην 6η θέση. Ο χρόνος για τον Χανιώτη πρωταθλητή στην κούρσα που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή το απόγευμα στο Ελσίνκι ήταν 2:03.37.

Ο Παπαστάμος ουσιαστικά κολύμπησε στα ίδια επίπεδα με τον ημιτελικό (2:03.32), επίδοση η οποία έτσι του χαρίζει την τιμητική 6η θέση σε έναν πολύ ανταγωνιστικό τελικό, με τους τρεις νικητές να… σπάνε τα χρονόμετρα! Συγκεκριμένα, πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο Βρετανός, Τόμας Ντιν με 1:59.17, ενώ στη 2η και την 3η θέση αντίστοιχα τερμάτισαν οι Ρώσοι, Μαξίμ Στούπιν με 2:01.42 και Ντανίλ Ζάιτσεφ με 2:02.42.

Από εκεί και πέρα, ο Παπαστάμος πρόκειται την Κυριακή (8/6) να αγωνιστεί στα 400μ. μικτή, όπου επί της ουσίας πρόκειται για το “καλό” του αγώνισμα…