Σεφτέ στο ντεμπούτο του Ζιάγκου για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Μπάσκετ 24 Νοεμβρίου 2018, 20:38

Επιτέλους νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings! Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε με 83-76 του Χολαργού στην παράταση, στο πρώτο ματς του Βαγγέλη Ζιάγκου στον πάγκο της, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Αν και το Ρέθυμνο ξεκίνησε άσχημα (4-17 στο 5’) και το -9 στο 14’ (25-34), στη συνέχεια με πρωταγωνιστές τους Μπαρτ, Μπρέισι – Ντέιβις, Χριστοδούλου και Τζόνσον πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά με 51-48 (26’).

Παρά το 61-53, στο 32’, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις, περνώντας μπροστά έως και με 3 πόντους (65-68) 46 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Όμως, ο Μπαρτ με «κρεμασμένο» αντίπαλο πέτυχε ένα καθοριστικότατο τρίποντο (68-68 στα 35’’), στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα 5λεπτο η ομάδα του Ρεθύμνου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς, με τους Ραζή και Τζόνσον να «κλειδώνουν» τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ρεθυμνιώτικης ομάδας ήταν ο Μπρέισι – Ντέιβις με 18 πόντους στην καλύτερή του εμφάνιση, με τους Μπαρτ (17π.), Χριστοδούλου (13π.) και Τζόνσον (12π.) να ακολουθούν.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (κ.α.), 83-76 παρ.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 12 (2), Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 17 (4/11 σουτ, 7/8 βολές, 7 ασίστ), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 4, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές).

Χολαργός (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 34:19), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε, Χόκινς 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κώττας 4, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Λοβ 15 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 6 (1/8 σουτ, 1 ασίστ, 3 λάθη).