“Σαλάτα” όλα στο τέλος… 2-0 ο Ολυμπιακός με Τζούρτζεβιτς

Πλατανιάς | 10 Ιανουαρίου 2018, 17:57

Με το χειρότερο τρόπο έμελλε να ολοκληρωθεί η επίσκεψη για τον Πλατανιά στο γήπεδο Καραϊσκάκη για το ματς απέναντι στον Ολυμπιακό, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα δέχτηκε το δεύτερο γκολ, ενώ αμέσως μετά έχασε τον Μπούντνικ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ετσι, το χειρότερο γεγονός δεν είναι ασφαλώς ο αποκλεισμός αυτός καθαυτός, ούτε η ήττα με 2-0 από τον Ολυμπιακό, σκορ που είχε κερδίσει και στο πρώτο παιχνίδι στα Περβόλια, αλλά ότι στο τέλος του αγώνα έχασε τον Ουκρανό επιθετικό με δεύτερη κίτρινη κάρτα που έτσι δεν έχει δικαίωμα να παίξει στην Ξάνθη.

Petropoulos Nikolaou

Aggelopoulos Miralas

Ο Πλατανιάς σε γενικές γραμμές παρουσίασε μία αξιοπρεπή εικόνα, αλλά ήταν εμφανές ότι έπαιζε το παιχνίδι για διαδικαστικούς λόγους… Στο α’ μέρος, όπως και στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό δεν δέχτηκε γκολ, αλλά στην επανάληψη ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Τζούρτζεβιτς που ήταν και ο καλύτερός του παίκτης. Παρ’ όλα αυτά, στη φάση του 1-0 στο 68ο λεπτό, η μπάλα φαίνεται από το χέρι του να τη στέλνει στα δίχτυα του Κοκκαλά, που διαμαρτύρεται αμέσως μετά -όπως και όλη η άμυνα του Πλατανιά- προς τον διαιτητή Κουτσιαύτη.

Goal Olympiakos

Το 2-0 έρχεται πια στο 92’ όταν μετά από ένα τραγικό λάθος του Αγγελόπουλου με ένα απρόσεκτο γύρισμα προς τον Κοκκαλά, το εκμεταλλεύεται ο Βρουσάι πασάροντας γρήγορα για τον Τζούρτζεβιτς που με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το τελικό σκορ, διπλασιάζοντας ο ίδιος τα τέρματά του.

Αμέσως μετά ακολουθεί η αποβολή του Μπούντνικ για ένα σκληρό φάουλ πάνω στον Χατζισαφί.

Για τον Ολυμπιακό, αγωνίστηκε βασικός ο Κέβιν Μιραλάς, ενώ το ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία της ομάδας πραγματοποίησε ο Οσκαρ Γκαρθία.

Ο Πλατανιάς που αποχαιρετά φέτος το Κύπελλο και πια η προσοχή επικεντρώνεται αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου το Σάββατο το ματς στην Ξάνθη θεωρείται μια κατηγορία…

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

12’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ για τον Ολυμπιακό με τον Μιραλάς, ο Κοκκαλάς αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
18′ Ο Σεμπά πραγματοποιεί το γέμισμα για τον Μιραλάς, η προβολή του οποίου από κοντά καταλήγει άουτ.
23’ Μπαλιά του Σισέ για τον Τζούρτζεβιτς, ο οποίος σουτάρει άστοχα.
25’ Πρώτη απειλή για τον Πλατανιά. Σουτ από τον Στόιτσεφ, άουτ.
35’ Ξαφνικό σουτ από τον Τζούρτζεβιτς σε ετοιμότητα ο Κοκκαλάς, αποκρούει.
51’ Σεμπά για τον Τζούρτζεβιτς που βρίσκεται απέναντι από τον Κοκκαλά, αλλά πλασάρει άουτ.
55’ Αντεπίθεση για τον Πλατανιά με τον Ουές που βγαίνει απέναντι από τον Χουτεσιώτη σουτάροντας παράλληλα από την εστία του. Καθυστέρησε να τον ακολουθήσει κάποιος συμπαίκτης του.
57’ Σέντρα του Σεμπά για τον Τζούρτζεβιτς που πλασάρει από κοντά, ο Κοκκαλάς αποκρούει ενστικτωδώς.
68’ (1-0) Σέντρα από τον Φιγκέιρας ο Τζούρτζεβιτς πέφτοντας στο έδαφος και με τη βοήθεια του χεριού στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κοκκαλά.
75’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χατζησαφί, αποκρούει ο Κοκκαλάς.
83’ Μάριν για τον Τζούρτζεβιτς, που σουτάρει προς την εστία του Πλατανιά, αλλά ο Κοκκαλάς αποκρούει.
92’ (2-0) Ο Αγγελόπουλος κάνει λάθος γύρισμα προς τον Κοκκαλά, ο Βρουσάι κερδίζει την μπάλα πασάροντας για τον Τζούρτζεβιτς, που σκοράρει από κοντά.
93′ Αποβάλλεται ο Μπούντνικ με 2η κίτρινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Χατζισαφί.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Αρτας)
Βοηθοί: Κολοσιώνης (Αιτ/νίας), Σαμοΐλης (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες κάρτες: Κοροβέσης (44’), Ουές (62’), Σεμπά (65’), Μπούντνικ (66’, 93’), Ντουαλά (74’), Πριντέτα (76’)
Κόκκινη κάρτα: Μπούντνικ (93’)

Ολυμπιακός (Οσκαρ Γκαρθία): Χουτεσιώτης, Φιγκέιρας, Χατζισαφί, Σισέ, Νικολάου, Μαρτίνς, Ζιλέ (79’ Ταχτσίδης), Ανδρούτσος (69’ Μάριν), Σεμπά, Μιραλάς (85’ Βρουσάι), Τζούρτζεβιτς.

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ουές, Καρυπίδης (46’ Βάντερσον), Πριντέτα, Αγγελόπουλος, Ζίκο (61’ Μπούντνικ), Μαλσά, Πατράλης, Στόιτσεφ, Κοροβέσης (46’ Ντουαλά), Πετρόπουλος.