“Ροπαλιά” πρόκρισης με Γιαννακούρο – Μυριδάκη!

Ηρακλής Νεροκούρου ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ | 4 Δεκεμβρίου 2019, 17:47

Ο Ηρακλής Νεροκούρου έριξε... βόμβα στις Μουρνιές και παρά τις βασικές απουσίες που είχε, έκανε τη μεγάλη έκπληξη αποκλείοντας από τη συνέχεια του Κυπέλλου Χανίων την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ με 2-1.

Τα πράγματα άρχισαν ιδανικά για το σύνολο του Σπύρου Γαλάνη, με τον Γιαννακούρο να κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια και με ιδανικό σουτ να σκοράρει στο 25′ για το 0-1.

Το ΣΥΝΚΑ προσπάθησε να αντιδράσει μετά την “παγωμάρα” του 0-1 και είχε άμεσα δοκάρι με τον Σοφούλη στο 26′. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από γύρισμα του Κόλα και στη συνέχεια πλάσαρε άουτ. Το δοκάρι “σημάδεψε” στο 43′ και ο Μποτωνάκης με σουτ. Εκτός από τα δοκάρια το ΣΥΝΚΑ βρήκε απέναντί του και τον εξαιρετικό Πετράκη, που αρνήθηκε το γκολ σε σουτ του Κόλα στο 33′ και “κατέβασε ρολά” στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 49′ ο Ηρακλής έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2 με τον Γιαννακούρο και στη συνέχεια ακολούθησε σωρεία χαμένων ευκαιριών για το ΣΥΝΚΑ.

Σο 51′ ο Πετράκης απέκρουσε το σουτ του Σινγκ και στο 53′ ο Καραδάκης έδιωξε στη γραμμή το σουτ του ίδιου παίκτη. Στο 55′ σε αντεπίθεση για τον Ηρακλή ο Μυριδάκης “τρύπωσε” στην πλάτη του Λάμτσε αλλά από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 56′ ο Βεστάκης από κοντά έστειλε με κεφαλιά την μπάλα άουτ, από σέντρα του Βαρδάκη και ένα λεπτό μετά ο Πετράκης αρνήθηκε ξανά το γκολ σε σουτ του Σινγκ. Στο 59′ ήταν η σειρά του Κωνσταντουδάκη να απομακρύνει στη γραμμή σουτ του Βαρδάκη.

Στο 63′ ο Ηρακλής έχασε τον Καραδάκη με τραυματισμό και για μερικά λεπτά έμεινε με δέκα παίκτες, με τους γηπεδούχους στο διάστημα αυτό να κερδίζουν πέναλτι για χέρι του Κωνσταντουδάκη σε σουτ του Ιμέρι και τον Μποτωνάκη να σκοράρει από την “άσπρη βούλα” για το 1-1 στο 68′. Η πίεση του ΣΥΝΚΑ αυξήθηκε και στο 71′ υπήρξε και τρίτο δοκάρι σε κεφαλιά του Περδικάκη από σέντρα του Βαρδάκη. Στο 74′ ο Πετράκης έδειξε ξανά τα ανακλαστικά του σε σουτ του Περδικάκη και στο 78′ απέκρουσε αρχικά την κεφαλιά του Βεστάκη και στη συνέχεια μπλόκαρε την μπάλα σε προβολή του Γεωργούλη. Στο 81′ ήταν σειρά του Μποτωνάκη να δει το σουτ του να αποκρούεται από τον 24χρονο τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο 86′ το σουτ του Ιμέρι δε βρήκε στόχο και ένα λεπτό μετά έγινε η φάση της μεγάλης έκπληξης.

Στο 87′ ο Γιαννακούρος σε αντεπίθεση του Ηρακλή σούταρε ο Κασαπίδης δε συγκράτησε την μπάλα και ο Μυριδάκης με διπλή προσπάθεια από κοντά σκόραρε για το 1-2 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Η τελευταία προσπάθεια του ΣΥΝΚΑ για να στείλει το ματς στην παράταση ήταν στο 89′ με τον Κωνσταντουδάκη να απομακρύνει στη γραμμή την κεφαλιά του Γεωργούλη.

Διαιτητής: Χρ. Γιαννουλάκης. Βοηθοί: Πατσουράκης – Ξενάκη

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (Αστέριος Θέμελης): Κασαπίδης, Τρικουνάκης, Λάμτσε, Βαρδάκης, Σοφούλης (46′ Νικόλτσης), Περδικάκης, Μαζιώτης (46′ Ιμέρι), Μποτωνάκης, Γεωργούλης, Μπέικος (46′ Βεστάκης), Κόλα (46′ Σινγκ).

Ηρακλής Νεροκούρου (Σπύρος Γαλάνης): Πετράκης, Τσιριβάκος, Παπαδημητρίου, Γιαννακούρος, Οκερέκε, Ματζοράκης, Αυγέρος, Μυριδάκης, Κωνσταντουδάκης, Καραδάκης (68′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Κουτράκης.