Πρώτη ήττα στη Δράμα

Πλατανιάς | 3 Σεπτεμβρίου 2018, 19:48

Την πρώτη του ήττα σε φιλικό παιχνίδι γνώρισε ο Πλατανιάς, χάνοντας με 2-0 από τη Δόξα στην έδρα της Δράμας. Τα γκολ σημειώθηκαν μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα κι αφού ο Πάουλο Κάμπος είχε φρεσκάρει εξ ολοκλήρου την 11άδα.

Ουσιαστικά, αυτό που κρατά ο Πλατανιάς είναι ότι αντεπεξήλθε θετικά στην αναμενόμενη πίεση της Δόξας, ειδικότερα στο α’ ημίχρονο. Μάλιστα, στο 40′ θα μπορούσε να έχει σκοράρει με μια καλή μακρινή κεφαλιά του Μάικιτς ενώ μια ακόμη μεγάλη φάση που παρουσιάστηκε για τον Πλατανιά ήταν αυτή του 67ου λεπτού με τον Πίτκα να βγαίνει νικητής σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ που είχε με παίκτη της χανιώτικης ομάδας.

Από εκεί και πέρα, ο Πάουλο Κάμπος πέρασε μια ολόκληρη 11άδα στον αγωνιστικό χώρο στο 62ο λεπτό και αμέσως μετά, στο 64′, ήρθε το 1-0 για τη Δόξα από το σημείο του πέναλτι. Συγκεκριμένα, αυτός που ανατράπηκε ήταν ο Σιώπης, με την εκτέλεση ν’ αναλαμβάνει ο Μάρτινς που νίκησε τον Σικαλιά. Οσον αφορά το 2-0, αυτό σημειώθηκε στο 84′ από ένα εντυπωσιακό γκολ με ψαλιδάκι από τον Κουσκουνά.

Από τα αξιοσημείωτα του αγώνα, ότι χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά όντας από τους παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή στο 62′, ο Κόρτσταμ.

Οι φάσεις του ματς

20′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Κρούθ κάνει παράλληλη σέντρα με τον Γκοτ εκτός θέσης και η μπάλα φεύγει ελάχιστα από το δεύτερο δοκάρι.

26′ Καλό μακρινό σουτ του Παρασκευά φεύγει άουτ.

32′ Ο Σαμπανίδης κάνει μπάσιμο μέσα στην περιοχή μετά από ωραία πάσα του Ριζογιάννη και την τελευταία στιγμή τον προλαβαίνουν ο Γκοτ με τον Σαάντο πριν στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

34′ Νέα μεγάλη ευκαιρία από το Σαμπανίδη που κάνει γυριστό άμεσα από την περιοχή και από καλή θέση αλλά δεν βρίσκει δίχτυα.

40′ Καλή μακρινή κεφαλιά του Μάικιτς και η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μένκα.

47′ Μακρινό σουτ από τον Κρητικό από τον άξονα απόκρουσε ο Γκοτ

53′ Χλιαρό σουτ του Μάρτινς από το ύψος της περιοχής μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας του Πλατανιά.

58′ Σόλο του Κρητικού γέμισμα μέσα στην αντίπαλη μικρή περιοχή και εκεί ο Σαμπανίδης δεν καταφέρνει με προβολή να την στείλει στα δίχτυα του Πλατανιά.

64′ (1-0) Ο Σιώπης μπαίνει από δεξιά και ανατρέπεται στην περιοχή από δύο αντιπάλους. Το πέναλτι καταλογίζει ο Πουλικίδης και το μετατρέπει σε γκολ ο Μάρτινς με ψύχραιμη εκτέλεση.

67′ Τρομερή απόκρουση του Πίτκα σε τετ α τετ στα δύο μέτρα με τον φορ του Πλατανιά.

81′ Καλό σουτ του Σιώπη από δεξιά μπλοκάρει ο Σικαλιάς.

84′ (2-0) Θεαματικό ψαλιδάκι από τον Κουσκουνά που μέσα από την περιοχή νικά τον Σικαλιά.

89′ Μακρινό σουτ από το ημικύκλιο του Κουσκουνά λίγο έλειψε να κρεμάσει τον Σικαλιά

Δόξα Δράμας: Μένκα, Βιτλής, Ζοάο Πάουλο (46′ Ανδρέου), Ρουγκάλας, Ρεβυθόπουλος, Παρασκευάς, Πατράλης (46′ Μάρτινς), Ριζογιάννης, Κρητικός, Κρουθ (46′ Μπαϊκαρά), Σαμπανίδης
Στο 60′ πέρασαν ως αλλαγή οι: Πίτκας, Πεταυράκης, Κασμερίδης, Σιώπης, Μακρής, Νατσιόπουλος, Μαρκόπουλος και Κουσκουνάς

Πλατανιάς: Γκοτ, Καραγκούνης, Ποζατζίδης Χ., Σαάντο, Μποσκέτι, Πουρζιτίδης, Μάικιτς, Τσαμούρης, Νίλι, Παπουτσογιανόπουλος, Μιγκέλ.
Στο 62′ μπήκαν ως αλλαγή οι: Σικαλιάς, Ουές, Κόρτσταμ, Ποζατζίδης Στ., Λάμτσε, Σμυρλάκης, Τσακμάκης, Παπανικολάου, Κωστίκος και Βουκελάτος.

Στοιχεία και φωτ. αγώνα από την ιστοσελίδα sportdrama.gr.