Πρώτη ήττα για την Εθνική (2-1)

Ποδόσφαιρο 11 Σεπτεμβρίου 2018, 23:50

Σε μία εμφάνιση με πολλά αμυντικά λάθη απέναντι στην Ουγγαρία, η Εθνική ομάδα γνώρισε την πρώτη της ήττα (2-1) στο National League, στην Γκρουπάμα Αρένα της Βουδαπέστης.

Η ελληνική ομάδα διατηρείται έτσι στους 3 βαθμούς μετά από δύο αγώνες, ισοβαθμώντας πλέον με τους Ούγγρους που σημειώσαν με τη σειρά τους την πρώτη τους νίκη στον όμιλο.

Οι γηπεδούχοι αξιοποίησαν το νοθρό ξεκίνημα της Ελλάδας και πήραν προβάδισμα ακριβώς με τη συμπλήρωση του πρώτου 15λέπτου, με ένα γκολ βγαλμένο από… τα βιντεοπαιχνίδια. Μετά από τρεις συνεχόμενες κεφαλιές-πάσες, ο Σάλαϊ έγινε τελικός δέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής και με άπιαστο σουτ στην κίνηση δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα (1-0).

Η Ελλάδα ανέβασε την απόδοσή της από ‘κει και πέρα για περίπου 10 λεπτά και έφτασε μάλιστα άμεσα στην ισοφάριση στο 18’. Ο Φορτούνης έστειλε τη μπάλα συστημένη στον Μανωλά, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Γκουλάτσι, ισοφαρίζοντας έτσι σε 1-1.

Ακολούθησαν κάποια καλά σουτ από Πέλκα, Φορτούνη και Χριστοδουλόπουλο τα οποία δεν είχαν τελικά ευτυχή κατάληξη στο πρώτο ημίωρο και τελικά δύο λεπτά πριν το ημίχρονο η Ουγγαρία πήρε εκ νέου το προβάδισμα.

Μετά από συνεχόμενη πίεση στα καρέ του Μπάρκα, ο Κλάινχαϊσλερ επωφελήθηκε από τις κόντρες και με ένα άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που ήταν και πάλι πολύ δύσκολο να αντιδράσει ο Έλληνας τερματοφύλακας (2-1).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ελληνική ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά για να φτάσει στην αντίπαλη εστία, με τους Πέλκα, Λάζαρο και Μήτρογλου να απειλούν, χωρίς ωστόσο να έρθει κάποιο άλλο γκολ.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκούλατσι, Μπέσε, Λανγκ, Κάνταρ, Νάγκι, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ, Κόβατς (81΄ Πάτκαϊ), Βάργκα (62΄ Λόβρεντιτς), Α. Σάλαϊ (69΄ Έπελ), Ρ. Σάλαϊ.

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε): Μπάρκας, Παπασταθόπουλος,Τοροσίδης, Μανωλάς (52΄ Οικονόμου), Τζαβέλλας (46΄ Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Πέλκας, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Δώνης (46΄ Μήτρογλου)