Προηγήθηκε με 2 γκολ αλλά έμεινε στην ισοπαλία η Κ19 του Εργοτέλη

Super League 2 7 Δεκεμβρίου 2019, 22:11

Για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομής της Super League 2 Εργοτέλης και Απόλλωνας Σμύρνης έμειναν ισόπαλοι με 2-2 στο γήπεδο του Αγ. Στέφανου.

/Bella Pizza

Η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 26’ με την κεφαλιά του Πλαϊτάκη. Στο 35’ ο Εργοτέλης διπλασίασε τα τέρματα του όταν μετά από κάθετα πάσα του Κουτάντο ο Μπερνίκου έκανε το 2-0 με το ημίχρονο να κλείνει ιδανικά.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης επέστρεψε πιέζοντας όμως μέσα σε 3 λεπτά δέχτηκε δύο γκολ (70’, 73’) με το τελικό σκορ να είναι το 2-2 παρά τις αρκετές ευκαιρίες που είχαν οι παίκτες του Λευτέρη Κορνάρου στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Κορνάρος: «Αδικήσαμε τους εαυτούς μας»

Ευχαριστημένος όπως ήταν αναμενόμενο για το πρώτο ημίχρονο της ομάδας του εμφανίστηκε ο προπονητής του Εργοτέλη ενώ για το δεύτερο μέρος τόνισε την απουσία καθαρού μυαλού στο τελείωμα των φάσεων και το πόσο στοίχισε.
Οι δηλώσεις του είναι οι εξής:

«Στο 1ο ημίχρονο η ομάδα ήταν αυτό ακριβώς που έχουμε σχεδιάσει και που δουλεύουν τα παιδιά όλο αυτό το καιρό. Δεν είναι τόσο το σκορ του ημιχρόνου όσο ο ρυθμός που είχαμε, οι επιλογές και η κινητικότητα μας με ή χωρίς την μπάλα στα πόδια όσο και η ενέργεια και το πλάνο σε κάθε φάση αμυντικής μετάβασης.

Στο δεύτερο ημίχρονο αντίθετα αδικήσαμε τους εαυτούς μας παρότι είχαμε παρά πολλές ευκαιρίες για να τελειώσουμε το παιχνίδι. Προσωπικά στέκομαι στο γεγονός οτι δεν είχαμε το καθαρό μυαλό να διαχειριστούμε καλυτέρα τις επιθέσεις μας. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια.»

«Εμείς συνεχίζουμε, κρατώντας τα καλά και εστιάζοντας στα σημεία που χρήζουν βελτίωσης. Καλή δύναμη στην ομάδα του Απόλλωνα τους οποίους και ευχαριστούμε για την φιλοξενία.»

Εργοτέλης Κ19: Ψιμόπουλος, Κόλα, Πλαϊτακης, Λούσι, Βενεράκης(73′ Στεφανάκης), Πάγια (78′ Μεχμετάϊ) Κουτάντος, Αλεξάκης, Μπερνίκου(73′ Χαϊντίνι), Κομνηνός(78′ Σταματάκης) Καπουράνης(83′ Σαμπροβαλακης)