Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό απέναντι στη Μπέρνλι (3-1)

Ποδόσφαιρο 23 Αυγούστου 2018, 22:56

Προβάδισμα πρόκρισης για την είσοδό του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ πήρε ο Ολυμπιακός που επιβλήθηκε με 3-1 στο "Γ. Καραϊσκάκης" της Μπέρνλι, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Με μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και παίκτη παραπάνω για περίπου μισή ώρα, η ελληνική ομάδα πήρε σημαντική διαφορά τερμάτων την οποία καλείται πλέον να προστατέψει εν όψει της ρεβάνς που θα ακολουθήσει στην Αγγλία σε μία εβδομάδα.

Ο Φορτούνης με απίθανη εκτέλεση φάουλ έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 19′ (1-0), με τους φιλοξενούμενους να “απαντούν” στο 33′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γουντ (1-1).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά και μόλις στο 48′, ήρθε εκ νέου το προβάδισμα, με τον Μπουχαλάκη να χρίζεται σκόρερ με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή (2-1).

Εξίσου ιδανική ήταν και η συνέχεια και ακριβώς στη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα μετά από σουτ του Καμαρά, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι και μαζί την αποβολή του Γκίμπσον για χέρι που έκανε μέσα στην περιοχή. Ο Φορτούνης δεν αστόχησε και πάλι και σφράγισε τη νίκη των Πειραιωτών (3-1) σε εκείνο το σημείο.

Oλυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (84′ Ανσαριφάντ), Φορτούνης (89′ Φετφατζίδης), Γκερέρο, Ποντένσε

Μπένρνλι (Σον Ντάις): Χίτον, Μπάρντσλεϊ, Γκίμπσον, Λονγκ, Γουόρντ (66′ Λένον), Κορκ, Χέντρικ, Τέιλορ, Γκούντμουντσον (76′ Βόουκς), Γουντ (62΄Ταρκόφσκι), Μπαρνς