Πλήρωσε την αστο-Χ-ία της η ΑΕΚ

Γενικά Θέματα - Ποδόσφαιρο | 22 Φεβρουαρίου 2018, 22:57

Παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σκοράρει στο Κίεβο, με αποτέλεσμα το τελικό 0-0 να στέλνει στους "16" τη Ντιναμό Κιέβου.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Αραούχο δε μπόρεσε να κερδίσει τον Μπόικο, ενώ στο 24′ έπειτα από λάθος της άμυνας της Ντιναμό ο Μορόζιουκ έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Στο 27ο λεπτό ήρθε η σειρά των Ουκρανών να απειλήσουν με τον Αραούχο να διώχνει πάνω στη γραμμή τη μπάλα. Η “Ενωση” συνέχιζε να πιέζει, με τον Μασούντ να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 51′, αστοχώντας σε κενή εστία, με αποτέλεσμα να παραμείνει το “μηδέν”.

Παρ’ όλα αυτα η πορεία για την ΑΕΚ ήταν πολύ καλή φέτος στη διοργάνωση καθώς μέχρι και το τελευταίο λεπτό και ειδικότερα το δεύτερο ημίχρονο σφυροκοπούσε τα καρέ της Ντιναμό για να πετύχει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση.

Ντιναμό Κιέβου (Αλιακσάντρ Χατσκέβιτς): Μπόικο, Κετζιόρα, Χατσερίντι, Καντάρ, Μορόζιουκ, Μπουγιάλσκι, Σεπέλιεβ (76′ Μπεσέντιν), Γκονζάλες, Χάρμας, Τσιγκάνκοβ, Ζούνιορ Μοράες (90′ Σαπαρένκο).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος (80′ Αϊντάρεβιτς), Μασούντ, Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (74′ Γιακουμάκης), Αραούχο.