Πικρός αποκλεισμός αλλά… δείχνει “ζωντανός”!

Πλατανιάς | 4 Δεκεμβρίου 2019, 18:50

Ο Πλατανιάς όχι απλά κοίταξε στα μάτια τον Αστέρα, αλλά βρέθηκε να τον απειλεί με αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Γιάννη Τάτση μπορεί να γνώρισε την ήττα με 3-2, φανέρωσε όμως σημάδια ζωής δείχνοντας ότι μπορεί να επανάκαμψει στο πρωτάθλημα αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής με την Κέρκυρα!

Οι Αρκάδες μπορεί να πήραν τη νίκη, αλλά τα γκολ της πρόκρισης σημειώθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο της παράτασης γι’ αυτούς!

Μετά το δεύτερο γκολ για τον Πλατανιά στο παιχνίδι το οποίο σημειώθηκε στο 102ο λεπτό από την κεφαλιά του Μιγκέλ μετά την εκτέλεση φάουλ του Νίλι, σε εκείνο το σημείο ο Πλατανιάς έδειξε ότι θα μπορούσε να φτάσει στην πρόκριση, ωστόσο προδόθηκε στο τέλος, μιας και ο Αστέρας αφού ισοφάρισε σε 2-2 στο 111’ με πέναλτι που κέρδισε όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πουρζιτίδη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ιγκλέσιας, εν τέλει κατάφερε να φτάσει στο τελικό 3-2 με το σουτ του Λουίς Φερνάντεθ στις καθυστερήσεις της παράτασης.

Ο Πλατανιάς είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου εκτός του γεγονότος ότι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λουκίνα, είχε και τρεις μεγάλες στιγμές για να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ! Αυτό συνέβη στο 17′ με τον Κωστίκο και στο 18’ και στο 31’ με τον Καραγκούνη. Ο Καραγκούνης ο οποίος αποβλήθηκε στο 115’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή Καραντώνη.

Το γκολ της ισοφάρισης (1-1) για τον Αστέρα προέκυψε στο 91ο λεπτό, η αλλιώς στο 1ο λεπτό της παράτασης όταν από μια σέντρα σουτ του Κώτσιρα, ο Μαντζάρης στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του με αποτέλεσμα ο Ιγκλέσιας, με το να “σκάσει” αυτή στο έδαφος να ανδράξει την ανέλπιστη ευκαιρία και να τη σπρώξει στην κενή εστία…

Οπως και να’ χει, μια πολύ μεγάλη εμφάνιση για τον Πλατανιά ο οποίος δείχνει να “επανέρχεται” ξεπερνώντας αυτή την κοιλιά που να κάνει το πρωτάθλημα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

12 (0-1) Ανοίγει το σκορ ο Πλατανιάς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκίνα.
17′ Δύσκολη επέμβαση του Μιχαήλ στο σουτ του Κωστίκου.
18’ Ο Καραγκούνης με κοντινό πλασέ προσπαθεί να νικήσει τον Μιχαήλ, αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα του λέει “όχι”.
31′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, ο Καραγκούνης κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.
34′ Σουτ από τον Παπουτσογιαννόπουλο, άουτ η μπάλα.
51′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πλατανιά. Ο Κωστίκος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, κάνοντας το διαγώνιο πλασέ, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
59′ Σέντρα του Κώτσιρα, ο Ιγκλέσιας στέλνει τη μπάλα άουτ. 71′ Σέντρα του Λουίς Φερνάντεθ, ο Χαουρέγκι δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας.
72′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα. Ο Κώτσιρας πραγματοποιεί σέντρα, ο Μαρτίνεθ κάνει την προβολή αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.
75′ Δοκάρι για τον Αστέρα. Ο Καπίγια εκτελεί, ο Σουάρεθ παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο!
77’ Σουτ εκτός μεγάλης περιοχής από τον Καπίγια, η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ.
80′ Σουτ του Μουνάφο, η μπάλα κοντράρει και στη συνέχεια καταλήγει άουτ.
90’ Σέντρα του Λουίς Φερνάντεθ, ο Χαουρέγκι δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
91’ (1-1) Ο Κώτσιρας πραγματοποιεί σέντρα σουτ, ο Μαντζάρης χάνει την μπάλα από τα χέρια και ο Ιγκλέσιας με προβολή τη σπρώχνει στα δίχτυα.
102’ (1-2) Εκτέλεση φάουλ από τον Νίλι, με κεφαλιά ο Μιγκέλ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
107’ Σουτ από τον Καπίγια, η μπάλα περνά μόλις έξω από το δεξί δοκάρι του Μαντζάρη.
111’ (2-2) Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για τον Αστέρα με τον Ιγκλέσιας. Το πέναλτι προέκυψε μετά από χέρι που έκανε ο Πουρζιτίδης.
115’ Ο Λουκίνας ξεχύνεται στον αιφνιδιασμό αλλά δεν μπορεί να κάνει το καλύτερο σουτ, η μπάλα άουτ.
120+1’ (3-2) Σουτ από τον Λουίς Φερνάντεθ εκτός περιοχής, παρά την προσπάθεια του Μαντζάρη, η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας). Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου) – Μωυσιάδης (Ηπείρου). 4ος διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)

Κίτρινες κάρτες: Καραγκούνης (8΄, 116’), Πασαλίδης (11’), Ιγκλέσιας (46’), Νίλι (86’), Ουές (98’), Μουνάφο (100’), Μιγκέλ (105’), Μπόρχα Χιμένεθ (115΄)

Κόκκινη κάρτα: Καραγκούνης (116΄)

Αστέρας Τρίπολης (Μπόρχα Χιμένεθ): Μιχαήλ, Παναγιώτου (46’ Καπίγια), Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο (102’ Μπόρχα Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας, Αντζουλάς (46’ Λουίς Φερνάντεθ), Μπελόκ, Χαουρέγκι, Κρέσπι (46’ Κώτσιρας)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Πουρζιτίδης, Τσαμούρης, Καραγκούνης, Παπουτσογιαννόπουλος (86’ Μιγκέλ), Ουές, Σμυρλάκης (81’ Μποσέτι), Κωστίκος (60’ Νίλι), Λεϊρία (109’ Παπαδόπουλος), Λουκίνας.