“Πεντάρα” για Παναιτωλικό σε Πανιώνιο

Super League 1 11 Μαρτίου 2019, 22:32

Μια εντυπωσιακή νίκη κατάφερε να πετύχει ο Παναιτωλικός, διαλύοντας με 5-0 τον Πανιώνιο, στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 24η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Μάλιστα, το συγκεκριμένο σκορ αποτελεί τη μεγαλύτερη σε έκταση σκορ νίκη της ομάδας του Αγρινίου στη μεγάλη κατηγορία. Η προηγούμενη ήταν το 5-1 σε βάρος του Αρη στις 18 Απριλίου 2012.

Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με τον Αργκους ενώ ακολούθησε το 2-0 στο 20’ από τον Μπαΐροβιτς, για να κλείσει το ημίχρονο στο 3-0 από το γκολ στο 40’ του Μάζουρεκ. Η εντυπωσιακή απόδοση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο β’ μέρος, με τον Μανά στο 49′ να μετατρέπει το σκορ σε 4-0, ενώ το τελικό 5-0 έγινε από τον Ουίλιαν στο 72′, με τον Πανιώνιο να μένει με 10 παίκτες από το 59’ λόγω της αποβολής του Κότσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Μαρινάκη.

ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΗΣ 24ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας). Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Δέτση (Αθηνών). 4ος διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας (71′ Γκούγκα), Μιχάι, Αργκους, Αμαράλ, Μαρινάκης, Ντίας, Μπάιροβιτς (62′ Μάρκος Πάουλο), Μανά, Ουίλιαν, Μαζουρέκ (75′ Βασιλούδης).

Πανιώνιος (Ακης Μάντζιος): Μανόιλοβιτς (52′ Μαλέρμπ), Σταυρόπουλος (52′ Μπανανά), Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κότσιτς, Κόρμπος, Μακσίμοβιτς, Μανθάτης, Άρσε, Μπουμάλ, Ντουρμισάι.